Baví mě emaily od hejtrů, ráda na ně odepisuju, říká válečná zpravodajka Petra Procházková

Petra Procházková je respektovaná novinářka, která se zaměřuje na zpravodajství z válečných konfliktů. Je dlouholetou kamarádkou Jožky Kubáníka, takže ráda přijala pozvání na jeho rozhlasovou Pohovku, kde spolu probrali nejen práci, ale i to, jak se má.

Po rozpadu Sovětského svazu začala Petra Procházková pracovat v Moskvě jako zahraniční korespondentka Lidových novin. Ve východním světě zjistila, že se musí opravdu rychle přiučit několika novým věcem. Například, že si musí rozhovor vysedět a vyprosit, a hlavně se nebát skočit po hlavě do zdánlivě nebezpečných situací. Její první výzvou bylo naučit se rusky. Zpětně vzpomíná, že to jako „celoživotní šprtka“ brala na stejnou váhu jako státnice. Tento jazyk dodnes denně používá, mnohdy i omylem v esemeskách.

Válečná zpravodajka, která s sebou běžně musí vozit neprůstřelnou vestu a helmu, se ze zvědavosti pouští do všeho. Za svou práci, pro kterou je ochotná jít téměř do čehokoliv, dostala od tehdejšího prezidenta Václava Havla Medaili Za zásluhy.

Ale ani Petra není nebojácná ve všem. V rozhovoru prozradila, že se bojí pavouků a létání letadlem. Pro strach z létání má podle vlastních slov mnoho důvodů. „Jednou jsme letěli v Tádžikistánu, a to s námi letěla koza. Letuška nám ukazovala z okýnka takovou propast, kde byly zbytky jiných letadel. K tomu jen řekla, že to jsou ti, co nedoletěli, protože se nestrefili na přistávací dráhu. Takovéhle mám zkušenosti, tak se nediv, že se bojím,“ svěřila se Jožkovi.

Petra Procházková tráví většinu svého času sháněním informací, jejich ověřováním a analytikou „Zatímco před 20 lety jsem 80 % pracovní doby strávila shromažďováním informací, dnes je to naopak. 20 % času informace sháním a 80 % času je ověřuji,“ konstatuje a dodává, že čas si ráda udělá i na své hejtry, kterým odepisuje.

Co ji na komunikaci s hejtry baví? Proč by nikdy nedělala rozhovor se Zuzanou Čaputovou? Vedle koho má vytesané jméno na tabuli cti na gymnáziu v Poděbradech? A jaké speciální domácí mazlíčky se jmény Levá, Pravá, Zadní a Dvojka doma chová?  To a mnohem více se dozvíte v pohodovém a upřímném rozhovoru s Petrou Procházkovou Na pohovce Jožky Kubáníka.

Všechny hosty a rozhovory z pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka najdete i na webu rozhl.as/Kubanik nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související