Psychiatr Radkin Honzák: Nikdy svět není jako „tenkrát“, nebude ani nyní

Radkin Honzák je český psychiatr, publicista a vysokoškolský pedagog. K rozhovoru na téma „strach“ ho na svou pomyslnou pohovku pozval Jožka Kubáník.

"Strach nejde ukecat," řekl mimo jiné Radkin Honzák. Dodal také: "Strach je z evolučního hlediska velmi pozitivní emoce a bydlí tu 250 milionů let. Jsme spíše potomci těch, kteří se báli a schovali, než těch hrdinů, které sežral tygr."

Strach podle něj umí vyvolat tři základní povely: prchej, útoč nebo ztuhni. Nejčastější otázka, na kterou se lidé ptají je: Jak se zbavit strachu? Doktor Honzák odpověď zná.

K současné koronavirové době řekl, že největší strachy jsou tři. Doslova uvedl: "Je to jako tříhlavý drak". První strach je bazický, druhý z nemoci a třetí je existenciální, tedy z toho, co bude dál. A dodal, že si musíme uvědomit, že nikdy svět není jako „tenkrát“ a nebude tedy ani nyní.

A z čeho má strach Radkin Honzák? To prozradil prostřednictvím vlastní básně:
„Nebojím se žádných virů,
nebojím se lupičů,
v jedno ale ztrácím víru:
mám strach z blbejch voličů.“

Jak si tedy se strachem poradit? Dozvíte se v záznamu rozhovoru, ve kterém se mísí věda s humorem, který je Radkinovi Honzákovi vlastní.

Další záznamy i pozvánky na vysílání Jožky Kubáníka najdete na https://rozhl.as/Kubanik.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.