Psychiatr Radkin Honzák: Nikdy svět není jako „tenkrát“, nebude ani nyní

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Radkin Honzák

Radkin Honzák je český psychiatr, publicista a vysokoškolský pedagog. K rozhovoru na téma „strach“ ho na svou pomyslnou pohovku pozval Jožka Kubáník.

"Strach nejde ukecat," řekl mimo jiné Radkin Honzák. Dodal také: "Strach je z evolučního hlediska velmi pozitivní emoce a bydlí tu 250 milionů let. Jsme spíše potomci těch, kteří se báli a schovali, než těch hrdinů, které sežral tygr."

Strach podle něj umí vyvolat tři základní povely: prchej, útoč nebo ztuhni. Nejčastější otázka, na kterou se lidé ptají je: Jak se zbavit strachu? Doktor Honzák odpověď zná.

K současné koronavirové době řekl, že největší strachy jsou tři. Doslova uvedl: "Je to jako tříhlavý drak". První strach je bazický, druhý z nemoci a třetí je existenciální, tedy z toho, co bude dál. A dodal, že si musíme uvědomit, že nikdy svět není jako „tenkrát“ a nebude tedy ani nyní.

A z čeho má strach Radkin Honzák? To prozradil prostřednictvím vlastní básně:
„Nebojím se žádných virů,
nebojím se lupičů,
v jedno ale ztrácím víru:
mám strach z blbejch voličů.“

Jak si tedy se strachem poradit? Dozvíte se v záznamu rozhovoru, ve kterém se mísí věda s humorem, který je Radkinovi Honzákovi vlastní.

Další záznamy i pozvánky na vysílání Jožky Kubáníka najdete na https://rozhl.as/Kubanik.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...