Až po letech jsem zjistil, že Hanku Zagorovou jsme králíkem na smetaně doma moc nepohostili, vzpomíná se smíchem Standa Hložek

Podle těch, co ho znají, je to nejhodnější a nejvstřícnější člověk showbyznysu. Pozvání na Pohovku Jožky Kubáníka přijal zpěvák Standa Hložek, kterého můžete slýchávat i na vlnách Českého rozhlasu Zlín v hudebním pořadu Strom lásky mý.

Nikdy se nehádal, nikoho neprudil a pořád byl dobře naladěný, řekla o Standovi Hložkovi kolegyně a jeho velká kamarádka Hana Zagorová. Hřejivými slovy nešetřil ani Standa, Hanka pro něj byla po několik let nejbližší osobou.

Nechce se to věřit, ale společně s Hankou, Karlem Vágnerem a Petrem Kotvaldem hrávali 360 koncertů ročně, dvakrát denně. V rozmezí pěti až šesti let koncertování trávili s kapelou 24 hodin denně, nahrávali LPíčka, trávili spoustu hodin na cestách po Evropě i Rusku. Tehdy nebyly dálnice jako dnes, takže rodinu prakticky neznal. Jeho druhou rodinou byla kapela. Svěřovali si s Hankou věci, které by nesvěřili nikomu jinému, byli pro sebe osobním trezorem.

Standa ji měl rád jako svou další sestru, vítaná byla i doma v Hulíně. Standova maminka při jejich zastávkách v rodném městě Hanku rozmazlovala a chtěla ji překvapit tím nejlepším. Standa vzpomíná, že jí jednou připravila králíka na smetaně. Hana Zagorová se pak po letech svěřila: „Staníčku, já ti to musím říct. Jak jsme byli u vás a jak maminka dělala králíka. Tak já jsem to nemohla říct, ale jediný, co nejím, je králík.“

Standa v rozhovoru prozradil mnohé i na svou rodinu a ze svého dětství. Třeba to, že maminka měla také blízko k hudbě a příležitostně zpívala v jedné z nejslavnějších kapel té doby, v Hulínské šestce. Když se Stanislav Hložek narodil, jeho kolébku obklopily hulínské sudičky, přivítaly ho mezi muzikanty a do kolébky mu vložily kytaru. A bylo jasno. Standa byl předurčen k hudebnímu řemeslu, kterého se ujal se vší parádou.

Jako chlapec nedokázal posedět v klidu, škádlil holky, vystřeloval u školy rachejtle nebo občas prohodil bačkoru oknem. Rošťárny za něj řešila právě maminka. „Ta shodou okolností zpívala s ředitelem školy. Z dvojek z chování tak zůstávaly napomenutí a důtky,“ říká se smíchem Standa.

Proč Holky z naší školky nevyhrály Zlatého slavíka? Jak se zpívalo v Rusku v Orenburgu v polích pro stavitelé plynovodu? To a mnohem více se dozvíte v milém,  upřímném a pohodovém  rozhovoru se Stanislavem Hložkem, který byl hostem pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka.

Všechny hosty a rozhovory z pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka najdete i na webu rozhl.as/Kubanik nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související