Až po letech jsem zjistil, že Hanku Zagorovou jsme králíkem na smetaně doma moc nepohostili, vzpomíná se smíchem Standa Hložek
Podle těch, co ho znají, je to nejhodnější a nejvstřícnější člověk showbyznysu. Pozvání na Pohovku Jožky Kubáníka přijal zpěvák Standa Hložek, kterého můžete slýchávat i na vlnách Českého rozhlasu Zlín v hudebním pořadu Strom lásky mý.
Nikdy se nehádal, nikoho neprudil a pořád byl dobře naladěný, řekla o Standovi Hložkovi kolegyně a jeho velká kamarádka Hana Zagorová. Hřejivými slovy nešetřil ani Standa, Hanka pro něj byla po několik let nejbližší osobou.
Nechce se to věřit, ale společně s Hankou, Karlem Vágnerem a Petrem Kotvaldem hrávali 360 koncertů ročně, dvakrát denně. V rozmezí pěti až šesti let koncertování trávili s kapelou 24 hodin denně, nahrávali LPíčka, trávili spoustu hodin na cestách po Evropě i Rusku. Tehdy nebyly dálnice jako dnes, takže rodinu prakticky neznal. Jeho druhou rodinou byla kapela. Svěřovali si s Hankou věci, které by nesvěřili nikomu jinému, byli pro sebe osobním trezorem.
Standa ji měl rád jako svou další sestru, vítaná byla i doma v Hulíně. Standova maminka při jejich zastávkách v rodném městě Hanku rozmazlovala a chtěla ji překvapit tím nejlepším. Standa vzpomíná, že jí jednou připravila králíka na smetaně. Hana Zagorová se pak po letech svěřila: „Staníčku, já ti to musím říct. Jak jsme byli u vás a jak maminka dělala králíka. Tak já jsem to nemohla říct, ale jediný, co nejím, je králík.“
Standa v rozhovoru prozradil mnohé i na svou rodinu a ze svého dětství. Třeba to, že maminka měla také blízko k hudbě a příležitostně zpívala v jedné z nejslavnějších kapel té doby, v Hulínské šestce. Když se Stanislav Hložek narodil, jeho kolébku obklopily hulínské sudičky, přivítaly ho mezi muzikanty a do kolébky mu vložily kytaru. A bylo jasno. Standa byl předurčen k hudebnímu řemeslu, kterého se ujal se vší parádou.
Jako chlapec nedokázal posedět v klidu, škádlil holky, vystřeloval u školy rachejtle nebo občas prohodil bačkoru oknem. Rošťárny za něj řešila právě maminka. „Ta shodou okolností zpívala s ředitelem školy. Z dvojek z chování tak zůstávaly napomenutí a důtky,“ říká se smíchem Standa.
Proč Holky z naší školky nevyhrály Zlatého slavíka? Jak se zpívalo v Rusku v Orenburgu v polích pro stavitelé plynovodu? To a mnohem více se dozvíte v milém, upřímném a pohodovém rozhovoru se Stanislavem Hložkem, který byl hostem pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka najdete i na webu rozhl.as/Kubanik nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Související
-
Když jsem se slyšela poprvé, byla jsem okouzlena. Prý se to nedalo vysílat, směje se Hanka Zagorová
Hostem pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka byla v povídání o ocenění a cenách zpěvačka Hanka Zagorová. V rozhovoru je opět znát její milá povaha a optimismus..
-
Část hlášek v pohádce S čerty nejsou žerty vznikla až na place, prozrazuje režisér Bočan
Už téměř 40 let právem patří do zlatého fondu české kinematografie oblíbená pohádka S čerty nejsou žerty. Jejím režisérem byl Hynek Bočan.
-
Zpěvačka Yvetta Simonová říká: Nebydlím ve vile, takže cvičím hlas, když jsou děti sousedů ve škole
Yvetta Simonová patří i ve 95 letech k osobnostem, které stále oslňují noblesním vystupováním i dobrou náladou. Zpěvačka přijala pozvání Jožky Kubáníka k rozhovoru.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.