Alena Zárybnická říká: Vzpomínkám na počasí za našich mladých let se říká vzpomínkový optimismus

Hostem na rozhlasové Pohovce Jožky Kubáníka byla meteoroložka Alena Zárybnická, která je také moderátorkou rozhlasového pořadu Zálety Aleny Zárybnické, které můžete slýchávat na vlnách Českého rozhlasu i v podcastech.

Alena Zárybnická, kterou mají lidé spojenou především s televizní předpovědí počasí, má neuvěřitelné množství zájmů. Je totiž také cyklistka, skialpinistka, turistka, pilotka, moderátorka a autorka mnoha knih.

Jak sama říká, nadevše miluje profesi, kterou je předpověď počasí, a aktuálně ji zaměstnává a baví natáčení rozhovorů a práce na jednom velkém projektu, který se týká hor a lavin.

Proč se věnuje právě meteorologii? Připouští, že je to možná i tím, že její předci z tatínkovy strany byli pastevci. „Zahnat stádo před bouřkou při pohledu na oblohu a rozpoznání toho, co se vlastně bude dít, si myslím, že byl naprostý základ jejich profese. A možná právě proto mám ráda hory, mám ráda kopce a mám ráda i tu předpověď počasí. A doplním, že z druhé strany moji předci byli řezníci, a proto mám radši šunku než dort,“ dodává s úsměvem Alena Zárybnická.

Své znalosti využívá i jako pilotka větroňů. A právě létání pro ni bylo motivací pro studium meteorologie. Nabídku předpovědi počasí na televizních obrazovkách několikrát odmítla, své vysněné povolání totiž plánovala vykonávat právě na letišti. Nakonec ale kývla a na obrazovkách už ji tak můžeme vídat 27 let.

Jak ona a její kolegové meteorologové vnímají informace o klimatických změnách? Co by doporučila běžným lidem, aby nepodléhali často děsivým zprávám? „O klimatických změnách bychom měli mluvit s odborníky, ne s každým. I s bolavou nohou jdeme k lékaři, ne do zahradnictví,“ říká meteoroložka Alena Zárybnická.

V rozhovoru přišla řeč také na to, že panuje všeobecné povědomí, že když jsme byli mladí, bylo v zimě mnohem víc sněhu. „Tomu se říká vzpomínkový optimismus. Do naší mysli a do naší paměti se totiž vždycky zapíšou jen extrémy. Tak to prostě máme nastavené,“ vysvětluje Alena Zárybnická a dodává: „Každopádně to, že sněhových zim bude v budoucnu méně a těch extrémně teplých nebo teplejších bude víc, to je trend, o kterém nemůžeme pochybovat.“

Jak vypadá den meteorologa a příprava na televizní předpověď počasí? Kdy se poprvé objevují dotazy, jak bude na Vánoce? Podle jakého klíče vybírá hosty do svého rozhlasového pořadu? Poslechněte si rozhovor v pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka.

Všechny hosty a rozhovory z pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka najdete i na webu rozhl.as/Kubanik nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.