Zlínský okresní soud odročil případ bývalé předsedkyně představenstva Baťovy krajské nemocnice

Soud se zabývá údajně zmanipulovanou zakázkou na modernizaci magnetické rezonance

Dana Barnášová je obžalovaná ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Vinu odmítá, hrozí jí až osm let vězení.

Okresní soud ve Zlíně vynese rozsudek v kauze údajně zmanipulované zakázky na modernizaci magnetické rezonance v Krajské nemocnici T. Bati (KNTB) ve Zlíně za více než 25 milionů korun 4. června. Státní zástupkyně Andrea Kalinová v úterý obžalované někdejší předsedkyni představenstva KNTB Daně Barnášové navrhla pětiletou podmínku. Obhájci požadovali zproštění obžaloby. Barnášová je obžalovaná ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Vinu odmítá, hrozí jí až osm let vězení.

Barnášová podle obžaloby v souvislosti s modernizací přístroje zmanipulovala rozhodování statutárního orgánu společnosti a rozhodování o veřejné zakázce, aby ji získala společnost Philips ČR, která přístroj původně dodala. Podle Kalinové žena neučinila žádný krok, aby si ověřila možnost plnění zakázky jinými dodavateli a neoprávněně upřednostnila společnost Philips ČR.

Lidé už nemusí kvůli vyšetření slinivky do Brna či Olomouce. Zlínská nemocnice má nový přístroj

Nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně

Krajská nemocnice Tomáše Bati koupila nový endosonograf.

Zakázka na modernizaci přístroje byla uzavřena se společností Philips ČR v listopadu 2012. Tehdejší asistent ředitele nemocnice Milan Černík již dříve u soudu uvedl, že úprava zařízení přinesla rychlé zkvalitnění služeb. Modernizaci mohl dělat jen výrobce, byla dočasná a řešila to, aby zařízení bylo bezpečné. Přesnost snímkování se díky tomu několikanásobně zvýšila. Rozhodnutí o modernizaci přijalo představenstvo nemocnice.

Barnášová už dříve uvedla, že ji od roku 2011 odpovědný primář upozorňoval na problémy magnetické rezonance. Šlo prý například o stále se zhoršující kvalitu snímků nebo špatnou průchodnost přístroje. S tím souvisely dlouhé čekací doby, což podle ní ohrožovalo kvalitu a včasnost léčby. Neučinila prý žádné kroky k obohacení sebe ani nikoho jiného. Kalinová dnes však při závěrečné řeči uvedla, že Barnášová neudělala nic pro to, aby se vyřešily dlouhé čekací doby a nedostatek personálu a po modernizaci přístroje nepřibylo vyšetřených pacientů.

Způsob výběrového řízení byl údajně v pořádku

Podle obžaloby se Barnášová domlouvala se zaměstnancem společnosti Philips ČR na zadávacích podmínkách zakázky i ceně před jejím zadáním. Zakázka byla zadána v jednacím řízení bez uveřejnění, otevřená soutěž vypsaná nebyla. Bývalý vedoucí právního oddělení nemocnice Pavel Uherek již dříve u soudu řekl, že tento způsob výběrového řízení byl v pořádku. Při hodnocení prý vycházel z podkladů dodaných lékaři, nezávislým odborníkem i společností Philips ČR.

Podle obžaloby byla zakázka zbytečná, protože nemocnice měla s firmou uzavřenou servisní smlouvu týkající se magnetické rezonance až do roku 2016. Podle obhajoby však nebyl u Barnášové prokázán záměr uškodit nebo se obohatit a zvolený postup vyplýval z doporučení právního oddělení a odborníků.

Kvůli podezřelým zakázkám a zkreslování účetnictví v KNTB podal v roce 2014 trestní oznámení Nadační fond proti korupci. V říjnu 2016 byla v nemocnici policejní razie, loni v dubnu podala státní zástupkyně ve věci na Barnášovou obžalobu. Údajné zkreslené hospodaření nemocnice však bylo promlčeno. KNTB byla v té době velmi zadlužená. Krajská rada v únoru 2017 odvolala předsedu představenstva KNTB Pavla Calábka, důvodem bylo i hospodaření nemocnice. Nahradil jej Radomír Maráček, dřívější ředitel lázní v Karlově Studánce. Čtyři krajské nemocnice nyní vede společné představenstvo, všechny vykazují zisk.

Spustit audio
autor: Lukáš Veselý|zdroj: ČTK

Související