Zlínský kraj zatím nebude mít svůj Institut Paměti národa. Vzpomínky pamětníků ale nabízí i Český rozhlas

Institut Paměti národa ve Zlínském kraji letos nevznikne. Expozice měla už tento rok vzniknout v bývalém obuvnickém muzeu ve Zlíně, kde nyní sídlí koordinační centrum pro ukrajinské uprchlíky.

Nezisková organizace Post Bellum chtěla ve Zlíně otevřít další Institut paměti národa, a to v centru města v bráně bývalého Svitu. Budovu si chtěla organizace pronajmout na pět let.

Náklady by ale bohužel byly vyšší, než bylo předpokládáno, proto zde tato expozice zatím nevznikne. Do budoucna o tom ale podle ředitele pobočky neziskové organizace Post Bellum Petra Zavadila stále uvažují.

Příběhy pamětníků nabízí ve spolupráci s organizací Post Bellum od roku 2013 i Český rozhlas v pořadu Příběhy 20. století. Jejich archiv najdete ZDE i na podcastových aplikacích mujRozhlas, Spotify a dalších.

John Freund s kamarády - Paměť národa

Paměť národa

Paměť národa je databáze vzpomínek pamětníků, kteří zažili na vlastní kůži totalitní režimy. Sbírka obsahuje audio a video nahrávky, životopisy, fotografie a dokumenty. Nabízí příspěvky 7282 pamětníků, víc jak milion fotografií a téměř 50 tisíc klipů (údaj z 7/2022). Zachycují převážně vzpomínky na holocaust, bitvy a domácí odboj 2. světové války, komunistické politické procesy, okupaci 1968 nebo například normalizaci.

Instituty Paměti národa pak nabízejí expozice, které zachycené autentické zážitky v moderní formě představují.

autoři: Tereza Cedidlová , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související