Školáci ve Zlíně našli pamětníky. Příběhy dokumentují život vězňů komunistických lágrů, odbojářů i lidi z baťovské éry
Zlínští školáci zveřejnili devět reportáží natočených pro organizaci Post Bellum.
Příběhy našich sousedů popisují osudy lidí, které postihly totalitní režimy. Na reportážích žáků ze základní školy Komenského a základní školy ve Štípě se technicky podílel i Český rozhlas Zlín.
Do projektu se zapojilo devět žákovských týmů ze základních škol Okružní, třídy Svobody, Emila Zátopka, Komenského I, Dřevnická a základní školy Štípa.
Děti po dobu šesti měsíců natáčely vyprávění místních pamětníků, navštěvovaly archivy a dohledávaly materiály k příběhům. Ze shromážděných materiálů vytvořily krátká dokumentární díla.
„O Slovenském národním povstání vyprávěl žákům tehdejší účastník odporu a partyzán Jan Prokop. Vzpomínal i na otrockou práci v nacistických táborech. Lágry komunismu zase dětem popisovali političtí vězni Jaroslav Březovják a Albert Černý. Na rodinu Baťů a jejich závody vzpomínali Věra Kolkové, Ladislava Slámečka a Jan Viktora. Josef Petrů vysvětloval, proč nacisté chtěli vypálit jeho vesnici a proč tak nakonec neučinili. S dětmi se setkal také celoživotní tramp a folkový muzikant Jan Kuděla,“ říká Jitka Andrysová z organizace Post Bellum, která projekt Příběhy našich sousedů ve Zlíně realizuje.
Školáci zpracovali také jeden příběh již zemřelého politického vězně komunismu. „Tým Základní školy třídy Svobody zaujal osud Štěpána Daňka natolik, že se rozhodli po něm pátrat a pro Příběhy našich sousedů jej zdokumentovat,“ dodává Andrysová.
Související
-
Ve Zlíně vzniká unikátní archiv. Zmapuje historii firmy Baťa
Na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně vznikne digitální archiv s materiály o historii firmy Baťa. Smlouvu uzavřelo vedení školy s vnučkou Rosemarií Baťovou.
-
Už nikdy nic podobného nedopustit. Věznice v Uherském Hradišti znovu otevřela svoje brány
Uherskohradišťská věznice, ve které v 50. letech umírali političtí vězni, se po půl roce opět otevřela veřejnosti.
-
Kruté trápení, elektrické šoky. Věznici v Uherském Hradišti využili komunisté k nelidskému mučení
Věznice desítky let chátrala. Nyní by v ní mělo být Muzeum totality, okresní soud, Okresní státní zastupitelství a Probační a mediační služba.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Rusko za poslední měsíc dobylo skoro pětkrát více území než za celý loňský rok
-
Konec svěřenského fondu? ‚Rozsudek ke střetu zájmů je průlom, není možné ho bagatelizovat,‘ říká Mejzlík
-
Taterová: Skupiny, jež svrhly Asada, jsou různorodé. Vývoj může vést ke kompromisu i další válce
-
Ministerstvo vnitra zastavilo vyřizování žádostí o azyl pro Syřany. Vyhodnocujeme situaci, řekl Rakušan