Zlínský architekt dobývá svět. Navrhl nejlepší český rodinný dům i pražskou náplavku

Petr Janda je špičkový český architekt a hrdý zlínský patriot, který stojí za řadou nádherných staveb ve Zlíně, v Praze, ale třeba i ve Spojených arabských emirátech.

Je českou špičkou ve svém oboru a hrdým zlínským rodákem. Díky němu je v Otrokovicích památník povodní nazvaný Hladina, v Praze moderní část náplavky a ve Zlíně takzvaný Lazy House, který v roce 2021 vyhrál prestižní cenu pro nejlepší český rodinný dům. Řeč je o architektu Petru Jandovi.

Ten vedle České ceny za architekturu získal třeba také vítězství v mezinárodní anonymní soutěži v Abú Dhabí, když jeho projekt návštěvnického centra Flamingo porazil další téměř čtyři stovky návrhů.

On sám si však z ocenění velkou hlavu nedělá. „Beru to spíš jako takovou konjunkci. Prolnutí mnoha indicií, že ta věc stojí za to a je možné ji vnímat víc než jen jako nějakou funkční stavbu,” popisuje Petr Janda, který, jak už bylo nastíněno, stojí třeba i za celosvětově uznávaným projektem pražské náplavky s originálními kobkami, v nichž jsou obchody, kavárny či bary.

Poslechněte si, co vše architekt Petr Janda vytvořil a co říká o své práci nebo vztahu ke Zlínu.

Petr Janda, architekt
Spustit audio

Související