Proč Zlín už není městem obuvi a proč se sem nevrátila firma Baťa
Proč Zlín není město obuvi a jak se město vypořádalo s krachem podniku Svit, který zaměstnával desetitisíce lidí? To jsou otázky, na které hledají odpovědi odborníci, kteří se zabývají soudobou historií.
42 milionů párů bot ročně a 24 tisíc zaměstnanců. To byl v sedmdesátých letech minulého století státní podnik Svit v Gottwaldově. V devadesátých letech přišel zlom a krach obuvnického gigantu, který je dnes tématem pro odborníky zabývající se soudobými dějinami.
V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně představili historici aktuální výzkumy, které se zabývají hospodářskou situací Zlína po roce 1989.
Diskuse se účastnila i reportérka Českého rozhlasu Zlín Blanka Kovandová a můžeme vám tak nabídnout informace o tehdejších možnostech tranformace podniku Svit a souhrnný pohled na firmy a podnikání v novodobém Zlíně.
Související
-
Podnikatel Tomáš Baťa byl 9 let starostou Zlína. Jeho kampaň byla jiná než u ostatních
V roce 1923 si obyvatelé města Zlína zvolili obuvnického podnikatele Tomáše Baťu starostou. Jak vedl město a jak probíhala předvolební kampaň?
-
Vražda ševce Františka Bartoše souvisí s historií Zlína, bez ní by se nenarodil Tomáš Baťa
Zlín by nebyl Zlínem nebýt podnikatele Tomáše Bati. A Tomáš Baťa by vůbec nebyl nebýt tragické události v roce 1867.
-
Baťa drtí drahotu. Akce, která před 100 lety vyvolala v krizi nákupní horečku
Před sto lety zlevnil podnikatel Tomáš Baťa svoje výrobky o padesát procent. Díky tomu se mu podařilo vyprázdnit sklady a oživit výrobu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.