Životní příběh kardinála Trochty, rodáka z Francovy Lhoty na Vsetínsku
Byl vězněn za protinacistický odboj, válku přežil, ale v 50. letech byl znovu uvězněn komunisty. Poslechněte si životní příběh kardinála Trochty.
Štěpán Maria kardinál Trochta se narodil 26. března 1905 ve Francově Lhotě na Vsetínsku. Byl to český katolický biskup a řeholník, jeden ze zakladatelů české provincie salesiánů.
Velkou část svého života bohužel prožil ve vězení. Zatčen byl za války za podporu protinacistického odboje, vězněn pak byl v několika koncentračních táborech s doložkou “návrat nežádoucí”. Válku ale přežil, což ale nebyl konec jeho nelehkého osudu.
V roce 1947 se stal biskupem v Litoměřicích, v padesátých letech byl pak znovu uvězněn, tentokrát komunisty ve vykonstruovaném procesu. Propuštěn byl v roce 1960 na amnestii, byl ale stále pod dohledem StB. V roce 1969 ho papež Pavel VI. jmenoval kardinálem, jmenování bylo zveřejněno v roce 1973.
Celoživotní strádání ve vězení mělo za následek, že Štěpán Trochta měl velmi podlomené zdraví. Zemřel 6. dubna 1974 ve věku 69 let a k jeho smrti velkou měrou přispěla návštěva opilého krajského církevního tajemníka Karla Dlabala.
O životě kardinála Štěpána Trochty si povídala redaktorka Českého rozhlasu Zlín Petra Kopásková se spisovatelem Jiřím Mičkem.
Související
-
Sváteční rozhovor s arcibiskupem olomouckým Josefem Nuzíkem
Dětství strávil v obci Strání na Uherskobrodsku. Pracoval jako soustružník, ale pak se vydal na kněžskou dráhu.
-
Papež Jan Pavel II. ocenil baziliku na Velehradě zlatou růží, najdete ji v podzemí
V reportáži vás vezmeme do podzemí Baziliky nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje na Velehradě a prozradíme, jaká tajemství skrývá.
-
Kněz z Velehradu slyší i po 70 letech řev milicionářů při likvidaci klášterů
Velehrad před 70 lety zažil jednu z nejhorších chvil ve své historii.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.