Zlínské sloní miminko se konečně ukáže návštěvníkům zoo

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Slůně ve zlínské zoo

Mládě slona afrického, které se ve zlínské zoologické zahradě narodilo v neděli 6. června 2021, uvidí návštěvníci poprvé zblízka o víkendu 12. až 13. června. Zoo návštěvníky ale prosí o ohleduplnost.

Čtěte také

Po narození mláděte v neděli ráno pracovníci zahrady pavilon i okolí venkovního výběhu uzavřeli, chtěli slonicím a mláděti dopřát maximální klid. "Budeme chování slonic neustále sledovat, v případě nepříznivé reakce opětovně přistoupíme k uzavření okolí kolem pavilonu a výběhu slonů," řekl ředitel zahrady Roman Horský.

"Otevřeme cestu podél pavilonu slonů přes zastřešenou vyhlídku u nosorožců až k expozici lvů a zpět. Příští týden také zprovozníme velkoplošnou obrazovku před pavilonem a nabídneme nejen záznam porodu slonice Kali, ale i dokumenty o chovu slonů ve zlínské zoo. Prosíme návštěvníky o respektování povolené trasy kolem výběhu," doplnila mluvčí zahrady Romana Bujáčková.

Slůně má na výšku necelý metr, jeho váhu odhadli chovatelé na 90 až 100 kilogramů. Podle pozorování chovatelů je sameček zdravý, víc a víc aktivní, samice Kali o něj starostlivě pečuje.

U slůňat je důležité, aby se dobře sžilo se stádem. "Můžou se dít nějaké věci ve skupině, budou se dlouho sžívat, může to trvat několik měsíců," uvedla ošetřovatelka Anna Žákovská. Do péče o mládě se zapojuje také samice Zola. Třetí slonice Ulu se spíše drží bokem.

Ošetřovatelky slonů  v rozhovoru pro Český rozhlas Zlín prozradily, jaké byly první hodiny a dny malého sloního kluka. „Start měl poměrně brutální, Kali ho pořádně nakopla a báli jsme se, aby mu neublížila,“ prozrazují z dění, které zoo a záběrech zveřejní až později. Zároveň ale dodávají, že sloní teta Zola situaci uklidnila a Kali už je od té doby vzorná máma.

Narození prvního mláděte slona afrického v Česku se ve zlínské zoo očekávalo již před třemi lety. Samici Zole se však narodilo mrtvé mládě, což však u prvorodiček není neobvyklé. Sloni afričtí patří ke kriticky ohroženým druhům. Jejich chov je v Česku i Evropě vzácný, zahrady většinou chovají ovladatelnější slony indické. V Česku chová slony africké vedle zlínské zahrady jen zoo ve Dvoře Králové nad Labem.

Čtěte také

Zlínská zoo chová tři slonice od roku 2003, zpočátku se jejich rozmnožování neplánovalo, ošetřovatelé později začali připravovat samice na inseminaci. V budoucnu by k samicím ve Zlíně měli přibýt samci. "Naše ambice je mít i deset slonů, chceme je rozmnožovat přirozenou cestou," uvedl Horský. Zoo již vybudovala jeden ze dvou plánovaných výběhů pro slony, na letošek je v plánu stavba chovného zařízení pro slony v rámci projektu Karibuni. Vnitřní ustájení pro slony by mělo patřit mezi tři největší zařízení svého druhu v rámci světových zoo.

autoři: Roman Verner , rvorlova | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související