Zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí má temnou historii. Za Rakousko-Uherska tu byla obávaná ženská trestnice
Co má společného Valašské Meziříčí, ženská káznice a literární postava nešťastné vražedkyně Maryši ze stejnojmenného dramatu Viléma a Aloise Mrštíkových? Po tom se vydali pátrat Markéta Macháčková a Zdeněk Urbanovský v dalším z dílů cyklu Záhady a tajemství Zlínského kraje.
Zámek Žerotínů je krásná barokní památka ve Valašském Meziříčí, která láká k návštěvě. Dnes krásné prostory ale byly svědkem mnohdy krutých příběhů a osudů. Od roku 1855 do roku 1912 tu totiž fungovala velmi obávaná státní ženská trestnice.
Život v ní byl extrémně tvrdý. Řádové sestry, které věznici spravovaly, zavedly přísný režim ticha, celodenní práce a náboženské výchovy. Vězeňkyně nesměly mluvit ani se svěřovat s pocity. O těžkých podmínkách vypovídá i to, že ze 7 tisíc vězněných žen jich tu zemřelo téměř tisíc, tedy každá sedmá.
Kdo zde byl vězněn? Zlodějky, vražedkyně dětí i travičky, které jakoby byly předlohou pro Maryšu bratří Mrštíků. Jedním z tragických příběhů je případ Josefy Sittové z roku 1905. Ta se rozhodla chladnokrevně otrávit manžela jedem na krysy, ačkoli to byl velmi dobrosrdečný muž a měl ji velmi rád. Za to dostala trest smrti, který jí byl pak změněn na 20 let těžkého žaláře.
Její příběh ale nebyl předlohou Maryši. Drama bratří Mrštíků mělo premiéru dříve a je známo, že jejich inspirací pro postavu nešťastné travičky byla skutečná Marie Horáková, provdaná Turková, která nikdy žádný zločin nespáchala a prožila dlouhý život. Mrštíkové použili jen její osud vynuceného sňatku. „Zlé jazyky“ tvrdí, že ji Alois Mrštík ve své hře vykreslil jako travičku proto, že o ni měl on sám velký zájem, ale vzít si ji nemohl.
Nicméně, pokud by Maryša opravdu byla travička, Valašské Meziříčí by bylo jediné místo v Rakousku-Uhersku, kde by si trest odpykávala.
Poslechněte si reportáž Markéty Macháčkové a Zdeňka Urbanovského s kastelánem Janem Anlaufem a archivářem Zdeňkem Pomklou, kteří vás zavedou na toto kdysi velmi ponuré místo.
Seriál Záhady a tajemství Zlínského kraje můžete poslouchat i v podcastech na mujRozhlas, Spotify, Apple iTunes nebo Seznam.
Všechny díly pořadu pak najdete také ZDE.
Mohlo by vás zajímat
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.