Založeno na poctivosti a důvěře. V Huslenkách mají jako první v kraji knihovnu bez knihovníka

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Čtenářka, kniha, knihovna (ilustrační)

V knihovně v Huslenkách na Vsetínsku si mohou lidé půjčit knížky i bez knihovníka. Novinkou v rámci celého kraje chce obec místní motivovat k častějšímu půjčování knih.

Vrátit nebo půjčit si knihy i v době, kdy má knihovna zavřeno, mohou nově lidé v Huslenkách na Vsetínsku. Obec tak chce místní motivovat k častějšímu půjčování knih. Čtenáři si můžou vyzvednout klíče na obecním úřadu a stát se knihovníkem ve své knihovně. Vedení obce se inspirovalo ve skandinávských zemích. Princip je založený hlavně na poctivosti a důvěře.

„Tady mám takovou obálku, na ní je napsaný kód a moje číslo, aby paní knihovnice věděla, že jsem si ty knihy vypůjčila já. A do toho vložím lístečky z knížek, které jsem si vypůjčila,“ popsala Českému rozhlasu Zlín systém vypůjčování knih čtenářka Monika Černotová.

Se zaváděním systému v Huslenkách pomohla vsetínská knihovnice Zdeňka Haplová. Knihovna by teď měla, podle ní, být více přístupná čtenářům. „Já se starám o patnáct knihoven a jsem ráda, když se v některé z nich objeví něco nového, co přiláká do knihovny více lidí,“ vysvětlila. Podle ní je služba knihovna bez knihovníka jedinou ve Zlínském kraji.

Spustit audio
autor: Gabriela Hykl

Související