Správu Arcibiskupského zámku v Kroměříži a Podzámecké zahrady převzala církev

25. únor 2020 12:46

Církev získala zámek i zahradu před téměř pěti roky, na základě smlouvy se ale o ně nadále staral Národní památkový ústav.

Arcibiskupství olomoucké v úterý převzalo do správy kroměřížský zámek a Podzámeckou zahradu. Dosud o památky zapsané na seznamu UNESCO pečoval Národní památkový ústav. Církev se s památkáři na pokračování smlouvy o služebnosti nedohodla.

Podle mluvčí kroměřížských památkářů Dagmar Šnajdarové, byla důvodem finanční náročnost. Pro návštěvníky se nic nezmění, doplnil pro Český rozhlas Zlín mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

Čtěte také

„Pro návštěvníky nečekáme, že by z toho nějaké změny vyplynuly. Chceme režim zámku zachovat stejný jako dosud. Pokud nějaká omezení přijdou, tak vyplývají spíše z toho, že na zámku poslední dva roky probíhají rekonstrukce, které si občas mohou vyžádat drobná omezení. To ovšem směřuje pouze k tomu, aby zámek byl v lepší formě v době, kdy opravy skončí,“ vysvětlil Gračka.

Církev získala majetek v restitucích v roce 2015. Květná zahrada, další součást této kroměřížské památky ze seznamu UNESCO, patří stále státu.

Zámek s Podzámeckou a Květnou zahradou je od roku 1998 zapsán na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, Květná zahrada zůstává v majetku státu. Loni navštívilo zámek 65 tisíc lidí, vstup do Podzámecké zahrady nebyl zpoplatněný, Květnou zahradu si prohlédlo 112 tisíc lidí. O Květnou zahradu se nadále bude starat asi 30 lidí.

autor: Veronika Žeravová
Spustit audio

Související