Vladislava Vaculku a jeho ženu Idu dalo dohromady umění. Tomu se oba i celý život věnovali. Vladislav hlavně maloval, Ida spíše sochařila
Manželé Vaculkovi byli umělci, kteří se inspirovali tradicemi Slovácka. Poslechněte si jejich životní příběh.
Oba pocházeli ze Slovácka a často se ve svém umění inspirovali právě tamějšími krásnými barvami, přírodou, lidmi. Moderním stylem dokázali Vladislav a Ida Vaculkovi přetvořit starověkou vzdělanost, slovácké tradice i lidskou kulturu a společnost celkově.
Poznali se na výstavě obrazů tehdy začínajícího mladého umělce Vladislava ve Slováckém muzeu a Ida ho prý zaujala tím, že jako jediná z přítomných se nezajímala o něj jako o chlapa, ale o jeho obrazy. On jí pak prý šel doprovodit domů a postupně se mezi nimi zrodila láska vedoucí až k manželství.
Vladislavu Vaculkovi však nebylo dopřáno tolik času, kolik by si asi přál. V 70. letech mu komunisté zcela zakázali vystavovat jeho obrazy, což ho dohnalo až k infarktu. Paní Vaculková ale i tak dále tvořila a v pro ni nelehké době dávala dohromady třeba i radostná díla pro děti do školek. Svého manžela přežila o zhruba čtvrtstoletí.
Poslechněte si životní příběh manželů Vladislava a Idy Vaculkových. S historičkou umění Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti Miladou Frolcovou si o manželech Vaculkových povídala Petra Kopásková.
Související
-
Josef Ruszelák chtěl být muzikantem, stal se z něj ale velmi úspěšný výtvarník
Díla výtvarníka Josefa Ruszeláka najdete v mnoha stálých expozicích výstavních síní po celé republice. Významnou stopu má i jako scénograf, ilustrátor knih nebo fotograf.
-
Práce Rozky Falešníkové dodnes zdobí hlavně vlaková nádraží na Slovácku
Rozka Falešníková byla všestrannou umělkyní. Nejvíce se ale zapsala do moravské regionální historie svou výzdobou řady vlakových nádraží.
-
Zlín zdobí další unikátní graffiti. Jsou na něm nadživotní portréty slavných zlínských osobností
Bratři Baťové, Hermína Týrlová nebo architekt Gahura – tváře slavných osobností Zlína ozdobí stěnu podjezdu na Dlouhé ulici ve Zlíně. Jejich tvůrcem je Michal Filák.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.