Věta „Bude líp“ je při paliativní péči zakázána, říká ředitelka PAHOPu Helena Schwarczová
Pozvání k rozhovoru na rozhlasové Pohovce Jožky Kubáníka přijala ředitelka Zdravotního ústavu PAHOP, který se věnuje paliativní péči, paní Helena Schwarczová.
„Paliativní péče je péče, která se poskytuje lidem, u kterých bylo ukončeno léčení za účelem uzdravení. Takže se poskytuje jen taková péče, která eliminuje bolest,“ přibližuje v úvodu rozhovoru na rozhlasové Pohovce Jožky Kubáníka paní Helena Schwarczová, která je ředitelkou Zdravotního ústavu paliativní a hospicové péče (PAHOP). Odborníci z PAHOPu, kterými jsou lékaři, sestry, pečovatelé, ale i psycholog, psychiatr, sociální pracovník nebo kněz, pečují o nevyléčitelně nemocné pacienty v jejich domácím prostředí.
„My jsme moc rádi, že vracíme umírající lidi z nemocnic domů. Jsme vlastně taková nemocnice doma,“ říká paní Schwarczová a dodává: „Víte, to není jenom péče o pacienta, ona je to péče o celou rodinu. A vždycky chceme, aby se toho účastnila celá rodina.“
Jakým způsobem se mluví s nevyléčitelně nemocnými pacienty? „Většinou chtějí vědět pravdu, a tu jim s citlivým přístupem říkáme. U nás se totiž se smí říkat jedna věta, nikdy se nesmí říct ‚Bude líp‘,“ odpovídá na tuto otázku paní Schwarczová. Zmiňuje také nejčastější otázky, které od pacientů dostávají. Jsou to: Co se bude dít, jak to bude dlouho trvat a jestli to bude bolet. Nejbližší pacienta, kteří také prožívají těžké období, se nejčastěji ptají, jak to sami mají zvládnout.
Je komunikace s mladšími pacienty jiná než se staršími? Jaké věci si chtějí lidé před smrtí ještě vyřešit? Jak je to s hrazením paliativní péče? Jak to psychicky zvládají pracovníci PAHOPu? Mohou pozůstalým poskytnout pomoc i po odchodu jejich blízkého? A patří do péče o nevyléčitelně nemocné i humor? Upřímné, pravdivé a erudované odpovědi na tyto i další otázky najdete v rozhovoru s ředitelka Zdravotního ústavu PAHOP Helenou Schwarczovou.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka najdete i na webu rozhl.as/Kubanik nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Související
-
Přes mou dceru mi chodí vzkazy od mámy, říká Kristýna Frejová, dcera obdivované Věry Galatíkové
Hostem na rozhlasové Pohovce Jožky Kubáníka je herečka Kristýna Frejová, dcera obdivované Věry Galatíkové a herce Ladislava Freje.
-
Každý pokoj je naprosto odlišný svět, říká zdravotní klaun Michal Chovanec
Hostem na rozhlasové Pohovce Jožky Kubáníka byl zdravotní klaun a brněnský herec Michal Chovanec.
-
Potřeba pomoci od psychologa nebo psychiatra roste. Těch je ale nedostatek. Kam se obrátit?
V životě jsou situace, se kterými si člověk nedokáže poradit sám ani za pomoci svých blízkých. Proto jsou zde centra, která umí poskytnout pomoc a zázemí.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.