Vědci ze zlínské univerzity dokončili prototyp chytré stélky. Má senzory signalizující správnou chůzi u dětí

Vědci do pružné stélky, která má tloušťku čtyři milimetry, vložili systém speciálních nanosenzorů. Ty umožní mít přehled, jak se děti učí chodit, jaké mají držení těla.

Vědci z Centra polymerních systémů zlínské univerzity Tomáše Bati dokončili prototyp "chytré stélky".

Tu společně se zástupci společnosti miomove, která stojí za nápadem chytré boty, na světové premiéře v americkém San Francisku, uvedla mluvčí centra Petra Svěráková.

Vědci do pružné stélky, která má tloušťku necelé čtyři milimetry, vložili systém speciálních nanosenzorů.

Zlínští vědci dokončili vývoj vrhací židle. Umožní sportování postiženým

Vrhací židle ze Zlína

Židle, která usnadňuje sport handicapovaným. To je vynález Univerzity Tomáše Bati, o který mají zájem i zahraniční firmy.

"Díky tomu, že se nám tuto unikátní technologii podařilo dostat do velice tenké a pružné stélky, budeme moci například rodičům nabídnout mobilní aplikaci, která jim umožní mít maximální přehled, jak se jejich dítě učí chodit, jakou má rovnováhu, držení těla. Získají cenné informace, kterými mohou pozitivně ovlivnit celý další vývoj jejich dítěte," uvedl Petr Slobodian, vedoucí výzkumné skupiny, který se nanosenzory v centru zabývá.

Speciální patentově chráněné senzory ve stélce jsou vyrobené na kompozitní bázi s obsahem uhlíkových nanotrubiček. "Nyní se nám je podařilo úspěšně zapouzdřit, takže jsou vysoce odolné, aniž by přitom něco ztratily na svých unikátních vlastnostech," uvedl Jiří Matyáš, který pracuje na výrobě senzorů.

Technologie v "chytré stélce" má velmi citlivou odezvu na tlak. "Našim dalším úkolem bude nyní pracovat na vlastnostech materiálů tak, abychom mohli tuto stélku použít jak pro dospělého člověka, tak i pro dítě či juniora, protože každý z nich má úplně jinou hmotnost," uvedl pracovník centra Robert Olejník.

"Chytrá bota" bude určená pro profesionální i amatérské sportovce, členy integrovaného záchranného systému, pacienty s cukrovkou či po mozkové mrtvici, kteří se musí často znovu učit chodit. "Pomocí této technologie by navíc bylo možné částečně podchytit i správný vývoj chodidel u dětí. Využívat ´chytrou botu´ tak budou moci i rehabilitační oddělení a specializovaná centra," uvedla mluvčí.

autor: tof

Související