Recyklované plasty budou vonět po anýzu. Mohou za to zlínští vědci z univerzity

Vonící příměs do recyklovaných plastů vyvinuli vědci z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Látka přidaná do procesu recyklace měkčích plastů voní po anýzu a má také antibakteriální účinky, popisuje spoluautorka projektu Anna Hurajová z Centra polymerních systémů univerzity.

„Jde hlavně o to, aby pracovníci recyklačních linek měli hygienické prostředí,“ uvedla Hurajová.

Hlavním trendem ve vývoji plastů jsou podle prorektora univerzity Vladimíra Sedlaříka biologicky rozložitelné materiály a materiály z obnovitelných surovin.

Zlínští vědci dokončili vývoj vrhací židle. Umožní sportování postiženým

Vrhací židle ze Zlína

Židle, která usnadňuje sport handicapovaným. To je vynález Univerzity Tomáše Bati, o který mají zájem i zahraniční firmy.

Cílem vědců je podle Sedlaříka snížit negativní dopad plastů na životní prostředí.

Upozornit na neekologičnost plastů na jedno použití je i hlavním tématem letošního Dne země. Ten upozorňuje na to, že plasty představují vážné globální problémy, ať už to jsou zdravotní rizika spojené s používáním a likvidací plastů nebo znečištění prostředí plasty.

Plasty v oceánech způsobují nejen otravu a zranění mořských živočichů, ale také se dostávají do potravinového řetězce. Plasty tak mohou být hrozbou i pro lidské zdraví. Plasty podle serveru Ekolist.cz narušují lidské hormony a způsobují ranou pubertu a vážná onemocnění ohrožující život.

Při nedávné studii našli vědci plastové částice v tělech téměř tří čtvrtin ryb žijících v oceánu. Při průzkumu 233 ryb vylovených v severovýchodní části Atlantiku v hloubce do 600 metrů bylo ve vnitřnostech ryb nalezeno 452 úlomků plastů. Podle odhadů OSN v oceánu každý rok končí kolem 8 milionů tun odpadu. Plastový odpad zabije ročně jeden milion mořských ptáků, 100 tisíc mořských savců a nespočet ryb.

Související