Važme si hrdinů. Valašské Klobouky ocenily jednoho z posledních žijících členů RAF Aloise Dubce

Pilot, kterému je 95 let, dostal ocenění při oslavách sta let od vzniku samostatného Československa.

Čestným občanem Valašských Klobouk se stal bývalý letec RAF Alois Dubec. Včera večer město ocenilo také architekta Huberta Gessnera in memoriam.

Alois Dubec se narodil 28. června 1923 ve Vlachově Lhotě na Valašsku. Rodina měla malé hospodářství, vzorem mu byl starší bratr, který byl četníkem na Podkarpatské Rusi.

Ten mu také v roce 1941 poradil, aby vstoupil k vládnímu vojsku a vyhnul se tak totálnímu nasazení. Alois Dubec tak skutečně nastoupil k útvaru do Týna nad Vltavou, v roce 1944 pak byl odvelen do severní Itálie. Zde po krátké době přešel spolu s několika dalšími členy vládního vojska k partyzánům.

Před blížící se zimou utekli do Švýcarska, odtud dále do Anglie, kde Alois Dubec nastoupil pilotní výcvik u RAF. V Anglii se potkal i s budoucí královnou Alžbětou. „Tehdy to byly mladé holky,“ vzpomíná Dubec.

Ten však musel přerušit s koncem války a bez maturity jej nemohl v Československu dokončit. Absolvoval tedy armádní topografický kurz, ale po únoru 1948 odešel na doporučení svého nadřízeného do stavebnictví, kde pracoval kopáč.

V roce 1968 využil situace a emigroval do Švýcarska, kde nadále pracoval na stavbách jako geometr. Také se tam oženil se svou dřívější družkou.

Domů do vlasti se natrvalo vrátil v roce 1996 a žije v Luhačovicích.

autoři: rv , pes
Spustit audio

Související