Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm pokračuje v přípravách nového areálu Kolibiska, přiblíží salašnictví a horské hospodaření v Beskydech
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm představilo novinky nadcházející turistické sezóny. Skanzen láká na programy pro návštěvníky, zároveň muzejníci pokračují ve stavbě areálu Kolibiska.
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm pokračuje v přípravách nového areálu Kolibiska. . Půjde o další část muzea, která bude rozlohou největší. Představí chov ovcí, salašnictví, pastevectví, horskou kulturu, lesnictví i náznaky počínající turistiky.
"V blízkosti areálu Valašské dědiny bude na ploše 15 hektarů rozmístěno přibližně 25 objektů, které vyrostou v časovém horizontu šesti let do roku 2027. Kolibiska nabídnou prostor k workshopům, komentovaným prohlídkám, studentským praxím nebo činnosti spolku a dobrovolníkům," řekl Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě, pod které Valašské muzeum v přírodě spadá.
Staví se také oplocení areálu dlouhé 1400 metrů. Ve spolupráci s Českým svazem turistů bude přesměrována turistická trasa, převedena bude za areál. "Turista, který půjde na Jurkovičovu rozhlednu, půjde trasu delší o 400 metrů," uvedl Ondruš.
Práce na výstavbě Kolibisek začaly v roce 2018. Předpokládané náklady na výstavbu nového areálu jsou 125 milionů korun.
Návštěvníkům nový areál nyní roste doslova před očima na louce nad Valašskou dědinou. Vypravila se tam i naše reportérka Gabriela Hykl.
Související
-
Archeoskanzen v Modré na Uherskohradišťsku otevírá a láká na novou hradbu se strážní věží
Archeoskanzen v Modré na Uherskohradišťsku je od včerejška opět otevřený pro veřejnost. Návštěvníky tu čeká novinka.
-
Zlínské muzeum má zlatý poklad z Hostýnských vrchů. Mince nevyčíslitelné hodnoty se našly náhodou
Jde o nález nevyčíslitelné hodnoty, ve Zlínském kraji jeden z nejcennějších za několik poslední dekád
-
Nejen cykloturisty lákají Tupesy. Jejich pulzujícím srdcem je muzeum keramiky, která obec proslavila
V obci Tupesy lze navštívit Keramické muzeum v č. p. 118, kde je i prodejna keramických výrobků. Keramiku z řady fajánsí lze zakoupit i v soukromých dílnách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.