Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm pokračuje v přípravách nového areálu Kolibiska, přiblíží salašnictví a horské hospodaření v Beskydech

7. červen 2021

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm představilo novinky nadcházející turistické sezóny. Skanzen láká na programy pro návštěvníky, zároveň muzejníci pokračují ve stavbě areálu Kolibiska.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm pokračuje v přípravách nového areálu Kolibiska. . Půjde o další část muzea, která bude rozlohou největší. Představí chov ovcí, salašnictví, pastevectví, horskou kulturu, lesnictví i náznaky počínající turistiky.

"V blízkosti areálu Valašské dědiny bude na ploše 15 hektarů rozmístěno přibližně 25 objektů, které vyrostou v časovém horizontu šesti let do roku 2027. Kolibiska nabídnou prostor k workshopům, komentovaným prohlídkám, studentským praxím nebo činnosti spolku a dobrovolníkům," řekl Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě, pod které Valašské muzeum v přírodě spadá.

Staví se také oplocení areálu dlouhé 1400 metrů. Ve spolupráci s Českým svazem turistů bude přesměrována turistická trasa, převedena bude za areál. "Turista, který půjde na Jurkovičovu rozhlednu, půjde trasu delší o 400 metrů," uvedl Ondruš. 

Práce na výstavbě Kolibisek začaly v roce 2018. Předpokládané náklady na výstavbu nového areálu jsou 125 milionů korun.

Návštěvníkům nový areál nyní roste doslova před očima na louce nad Valašskou dědinou. Vypravila se tam i naše reportérka Gabriela Hykl.

autoři: Gabriela Hykl , rvorlova | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová