Nejen cykloturisty lákají Tupesy. Jejich pulzujícím srdcem je muzeum keramiky, která obec proslavila
V obci Tupesy lze navštívit Keramické muzeum v č. p. 118, kde je i prodejna keramických výrobků. Keramiku z řady fajánsí lze zakoupit i v soukromých dílnách.
Tupeská keramika je jedním z artiklů, které proslavily Českou republiku po celém světě. Nepochybuji o tom, že ji také znáte. Dekor s charakteristickými barvami a ornamenty, v kterém vyniká takzvaná Tupeská růže, je nezaměnitelný. Vzpomínám si na období obrovské poptávky po dekoračním nádobí z Tupes, možná zdobilo nebo ještě zdobí i vaši domácnost. Celá plejáda sortimentu je k vidění v muzeu v Tupesích na Uherskohradišťsku. Jsou tam i informace o vzniku keramiky a jejím zakladateli Jaroslavu Úředníčkovi.
Původním povoláním byl strojník. Do Tupes se přestěhoval v roce 1907. Začínal tam jako obchodník, pak koupil ruční cihelnu, a v roce 1914 jel na džbánkařský kurz. Pořádal ho jeho přítel, národopisec a významný sběratel keramiky František Kretz. Výroba keramiky pana Úředníčka natolik okouzlila, že se rozhodl pro změnu profese. Trvalo mu osm let, než dokázal připravit materiál podle svých představ a založit keramickou dílnu.
Měla jsem to štěstí, že jsem se potkala s jeho dcerou Ludmilou Vláškovou. Bylo jí už 90 let, ale ještě si dobře pamatovala na začátky Tupeské keramiky. V dílně svého otce pracovala, ale jenom krátce. Pak se musela starat o mladší sourozence.
Rodina Jaroslava Úředníčka patřila v té době k nejpočetnějším na Moravě. Narodilo se v ní dvaadvacet dětí. S první ženou, která zemřela, měl sedm dětí, ve druhém manželství přišlo na svět patnáct dětí. Dospělosti se dožilo sedmnáct potomků, a jak dorůstali, zasvěcoval je otec do řemesla. V polovině třicátých let minulého století, kdy ve firmě pracovala už téměř celá rodina, získal Jaroslav Úředníček elektrickou pec. Převratnou novinku dodala zlínská firma Baťa. Říká se, že to bylo v rámci dobročinné akce pro početné rodiny. Úředníčkům tento dar hodně pomohl. Vyráběli ještě kvalitněji a rychleji. Jejich výrobky šly do celého světa, část produkce odebírala i firma Baťa.
Zájem o Tupeskou keramikou kopíroval dění ve společnosti. Původní firma už neexistuje, v rodinné tradici teď pokračují potomci Jaroslava Úředníčka. V Muzeu Tupeské keramiky se dozvíte víc. Taky uvidíte, jak bydleli a pracovali hrnčíři na přelomu 18. a 19. století. Součástí muzea je i dílna majolikové keramiky.
Související
-
Místo starých usedlostí a stavení s typickou modrou obrovnávkou - tím je jedinečná obec Kaňovice
Dominantou obce je kaple zasvěcená Panně Marii Prostřednici všech milostí, která byla postavena v letech 1951-1952. V obci je od roku 1994 vyhlášeno Ochranné pásmo památek.
-
„Potřebujete zklidnit a nadechnout se? Přijďte k nám!“ lákají obyvatelé Doubrav na Zlínsku
Doubravy patří do ovocnářské oblasti a v teplých periodách se zde v minulých staletích pěstovalo i víno. Vesnice byla vždy obklopena mnoha starými stromy.
-
Přezdívaná Valašsko v malém, ležící v hlubokém údolí a přitažlivá pro turisty. To je obec Rusava
Krajina Hostýnských vrchů je rázovitá a pro turisty velice přitažlivá. To vysvětluje také počet rekreačních chat a chalup. Je jich v Rusavě více než rodinných domů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.