Místo starých usedlostí a stavení s typickou modrou obrovnávkou - tím je jedinečná obec Kaňovice
Dominantou obce je kaple zasvěcená Panně Marii Prostřednici všech milostí, která byla občany postavena v letech 1951-1952. V obci je od roku 1994 Památkovým ústavem Brno vyhlášeno Ochranné pásmo památek, které definuje rozsah části obce, ve které stavební objekty podléhají zvláštnímu režimu.
Staré usedlosti a stavení jsou ve většině obcí Luhačovického Zálesí. V Kaňovicích je jich sedm. Jsou památkově chráněné a jednu z nich se obci podařilo zrekonstruovat tak věrohodně, že v roce 2011 získala prestižní mezinárodní ocenění Terra Incognoita, Výjimečná hliněná architektura v Evropě.
Tou výjimečnou stavbou je tzv. Hrabinova rolnická usedlost čp. 19. Mimochodem přezdívku Hrabina prý měla většina rodin v Kaňovicích i poslední majitel, který v usedlosti bydlel do roku 1975. Je to vlastně soubor několika budov. Tvoří ho obytný dům, stáj, malý sklep a dvoupatrová sýpka. Dům a sýpka jsou z konce 18. století, stáj byla přestavěna ve století 19. Všechny objekty jsou z vepřovic, tedy nepálené hlíny, a mají dřevěné trámové stropy. Před rekonstrukcí byly v havarijním stavu. Záchrana památky trvala tři roky.
Baťova dálnice měla spojit oba konce někdejšího Československa. Zbyla jen rozestavěná torza
Rozdělovala by dnešní Českou republiku na dvě části a vedla by přibližně v trase dálnice D1. Měla se stavět velmi rychle, protože byla akutně potřeba. Ovšem z velkých plánů zůstalo jen málo.
Dnes je v ní malé muzeum. Mně interiér s trámovým stropem a dobovým vybavením hodně připomíná domek mých prarodičů, skromný, praktický a útulný. Modrá obrovnávka na venkovní fasádě je zase typickým prvkem slováckých stavení. I když rolnickou usedlost zdobí tak významné mezinárodní ocenění, dominantou Kaňovic je kaple zasvěcená Panně Marii Prostřednici všech milostí. Pro místní má mimořádnou hodnotu i proto, že si ji vybudovali sami a za své peníze v 50. letech minulého století.
Příběh začíná odebráním zvonů z původní kapličky pro válečné účely. Bylo to v roce 1943 a lidé se nechtěli smířit s tím, že svatostánek zůstal bez zvonů, tak si vymysleli náhradní způsob. Zvonili starými radlicemi z pluhu. Nejdříve je zavěsili pod střechu obecní sýpky, pak na hrušku. Místní farář, podle zápisů pamětníků, vybízel lidi, aby si postavili kapli novou. Na jeho výzvy zareagovaly dvě ženy a začaly organizovat finanční sbírky. Na pouti v roce 1944 další ženy prodávaly cukrovinky, které samy upekly, a utržené koruny darovaly na stavbu kaple. Také při mších se vybraly peníze, přispěli i lidé z nedalekých Dobrkovic a Kelníků. V pamětech je uvedeno: „Ze sbírek konaných v době druhé světové války peníze padly. Bylo jich 198 000 Kč.“ Jestli to bylo kvůli měnové reformě, nebo z jiného důvodu, to už tam napsáno není. Důležité je, že kaple stojí a slouží svému účelu.
Související
-
„Potřebujete zklidnit a nadechnout se? Přijďte k nám!“ lákají obyvatelé Doubrav na Zlínsku
Doubravy patří do ovocnářské oblasti a v teplých periodách se zde v minulých staletích pěstovalo i víno. Vesnice byla vždy obklopena mnoha starými stromy.
-
Déšť neodradil. Svěcení pramenů zahájilo v Luhačovicích lázeňskou sezonu. Přišly stovky lidí
Novodobou tradici svěcení pramenů obnovil luhačovický folklorní soubor Malé Zálesí na přelomu 80. a 90. let minulého století.
-
Hošťálková je ráj pro turisty a také místo tří Marušek - rozhledny, vrcholu i meteostanice
Obec Hošťálková leží v kopcovitém terénu Hostýnských vrchů, v údolí potoka Ratibořky zhruba 10 km západně od Vsetína.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.