Přezdívaná Valašsko v malém, ležící v hlubokém údolí a přitažlivá pro turisty. To je obec Rusava
Krajina Hostýnských vrchů je rázovitá a pro turisty velice přitažlivá. To vysvětluje také počet rekreačních chat a chalup. Je jich v Rusavě více než rodinných domů.
Rusava na Kroměřížsku je horská vesnička a má pověst turistického ráje. Věřte, že to vůbec není přehnané hodnocení. Je v ní všechno, co rekreanti, kteří si takovou lokalitu vyberou, očekávají. Turistické i cyklistické stezky, muzeum, zajímavá historie, folklor, architektonické památky, lyžařský areál, přírodní koupaliště s největší kolektorovou plochou pro ohřev vody v bazénu u nás, a to všechno je ponořené do překrásné krajiny Přírodního parku Hostýnské vrchy.
Ve srovnání s okolními kopci je Rusava v hlubokém údolí. Klikatí se v něm stejnojmenná říčka a vlnité jsou i cesty. Respektují polohu a tvar krajiny. V místech, kde se začíná terén zvedat, někde do výšky až nad 600 m, jednoduše končí a dál do kopců už vedou jenom stezky a chodníčky. Většina z nich to jsou ony zmíněné turistické trasy. Třeba naučné stezky Rusavské chodníčky, Hostýnské vrchy, Portášské chodníčky a dokonce i poutní Cyrilometodějská stezka z Velehradu na sv. Hostýn.
Hošťálková je ráj pro turisty a také místo tří Marušek - rozhledny, vrcholu i meteostanice
Obec Hošťálková leží v kopcovitém terénu Hostýnských vrchů, v údolí potoka Ratibořky zhruba 10 km západně od Vsetína.
Valašsko v malém, i tak se říká Rusavě. Tento přídomek se váže ke vzniku vesnice. V dubnu 1657 ji založil tehdejší majitel holešovského panství hrabě Jan z Rottalu. V historických pramenech je uvedeno, že po valašských bouřích ve Vsetíně byli do osady převezeni zajatci, kterým byla udělena milost. Vesnice dostala název po svém zakladateli Rottalovice. Lidé ho ovšem nepřijali a dál používali označení Rusava. Údajně se tak už v té době říkalo místnímu potoku a podle něho i samotám na pasekách. Nebo to mohla být určitá forma protestu. Jan Rottal prý nebyl právě lidumil. To je další názor na to, proč Rusava zůstala Rusavou.
Minulost obce a taky tvrdý život lidí v horské oblasti připomíná tamní muzeum. Ve vesnici jsou pořád k vidění i typické valašské dřevěnice a ty mají také jistou vypovídací hodnotu, hlavně o lidové architektuře. Středem pozornosti je Kašparova vila. Roubenka je z roku 1932. Nechal si ji postavit známý malíř a ilustrátor Adolf Kašpar.
Krajina Hostýnských vrchů je hodně rázovitá a pro turisty velice přitažlivá. Jak jinak si vysvětlit počet rekreačních chat a chalup. Je jich o polovinu více než rodinných domů. A jak se zpívá v jedné lidové písni, jsou rozeseté po zalesněných kopcích a stráních.
Související
-
Vesnice, o níž se říká, že patří mezi oskerušové velmoci. To jsou Prakšice na Uherskohradišťsku
Dominantou obce je kostel svatého Krista Krále. Přesto Prakšice patří mezi obce, jejíž až ikonický vzhled dotvářejí stromy a nádherná okolní příroda.
-
Klus koní, zvuk lodních motorů, historický zámek a fungující průmysl, to všechno jsou Napajedla
Místo, označované jako Napajedelská brána, tvořilo již pro pravěkého a středověkého člověka strategicky důležitý bod. Historický název města sám vypovídá o jeho významu.
-
Baťova dálnice měla spojit oba konce někdejšího Československa. Zbyla jen rozestavěná torza
Rozdělovala by dnešní Českou republiku na dvě části a vedla by přibližně v trase dálnice D1. Měla se stavět velmi rychle, protože byla akutně potřeba.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.