„Už si na ty průšvihy moc nevzpomínám,“ usmívá se člen klukovské party z Vlčnova. Vy je znáte z knihy i filmu
Asi každý zná slavný film pro děti z poloviny 80. let minulého století Pětka s hvězdičkou, který se natáčel ve zlínském filmovém studiu. Postavy vycházejí z reálných osob – film je natočený podle scénáře Jiřího Jilíka, který do něj zahrnul své vzpomínky na učitelské působení na základní škole ve Vlčnově.
Díky filmu Pětka s hvězdičkou později vyšla i kniha Pět statečných, která zachycuje nejen klukovské rošťárny, ale i dění v obci v 70. letech.
„Už si tam na ty průšvihy moc nevzpomínám“ usmívá se Karel Chvilíček, který se stal předlohou pro jednoho z členů klukovské party. „Na každé škole byly průšvihy, dělali jsme to, co jsme dělali.“ Škola, ve které hráli čáru o peníze, už nefunguje, nyní je tam muzeum, knihovna a obchod.
„Figura učitele má jenom některé autobiografické rysy spíše v tom, jak jsem řešil konflikty s rošťákama, protože mě ti rošťáci ohromně bavili a já jsem se jim vždycky snažil nějak držet lať,“ vzpomíná autor knihy Jiří Jilík, který byl oním učitelem.
„Trend zážitků pochází skutečně z Vlčnova, kde jsem učil. Ale knížka není o Vlčnově. Epizod, které se odehrály jiným lidem a jinde, je tam více,“ říká autor. „Film je laskavý, knížka je jiná, satirická. Tam samozřejmě se někdo naštvat mohl a také vím, že se naštval. Měl jsem s tím malý soukromý problém,“ dodává.
Knížka později vyšla ještě jednou pod názvem U nás na Slovácku.
Související
-
Žítkovské bohyně přilákaly do příhraniční obce davy turistů, magická je tu především příroda
V roce 2012 se lidem v Žítkové v Bílých Karpatech změnil život. Spisovatelka Kateřina Tučková vydala román Žítkovské bohyně. Svérázní kopaničáři ale z knihy radost neměli.
-
Před vstupem do Egypta zloději totálně vykradli speciál Expedice Z101
Expedice Z101 se před vstupem do Egypta se kvůli poruše speciálu George rozdělila a sejít se měla znovu v přístavu v Alexandrii.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.