Unikátní betlém v Rudicích: Jan Vysloužil v něm oživuje stará řemesla i příběhy místních obyvatel

V Rudicích na Uherskobrodsku je k vidění unikátní betlém, který plný řemesel i výjevů z místního života. Jeho autorem je amatérský řezbář Jan Vysloužil.

230 figurek, které se pohybují díky motorkům z mikrovlnek nebo stěračů. To je unikátní betlém Jana Vysloužila v Rudicích. Je šest a půl metru dlouhý a pan Vysloužil na něm pracuje už 13 let. Z větší části je věnován lidovým tradicím a řemeslům, najdete v něm ale i scény ze života místních: zabijačku, tancovačku nebo pálenici.

Díky tomuto krásnému koníčku pana Vysloužila přibývají stále nové figurky a lidem je tento betlém po předchozí telefonické dohodě přístupný celoročně.

Do  dílny Jana Vysloužila můžete nahlédnout už nyní v reportáži redaktorky Českého rozhlasu Zlín Karolíny Wernerové.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.