Uherskohradišťská nemocnice má nový vstup, park i přestěhovanou bustu. Investice vyšly na 22 milionů

2. listopad 2018

Výstavba nového hlavního vstupu trvala čtyři měsíce.

Uherskohradišťská nemocnice dnes slavnostně otevřela novou vstupní budovu.

Lidé v ní najdou informační pult, sociální zařízení a samoobslužný bufet. Nový je také park na dříve nevyužívaném prostranství mezi ředitelstvím a centrálním objektem nemocnice. Místo v něm našla busta lékaře a účastníka protifašistického odboje Jana Vignatiho, řekl ředitel nemocnice Petr Sládek.

Obě investice přišly nemocnici na více než 22 milionů korun.

Výstavba nového hlavního vstupu trvala čtyři měsíce. "Potřebujeme vstupní objekt do nemocnice, protože dostavujeme v současné době interní pavilon a kumulace našich pacientů v centrálním objektu bude obrovská. Denně jím projde celkem 1000 lidí. Už ta budova by nestačila, proto jsme potřebovali postavit menší budovu, která by byla vstupní, abychom mohli pro pacienty udělat maximální komfort," uvedl Sládek.

U hlavního vstupu zůstal zastřešený nástupní a výstupní prostor. Díky němu se pacienti po vystoupení ze sanitky nebo auta dostanou do nemocnice i v dešti suchou nohou. Fasádu objektu tvoří patinovaný měděný plech, součástí je i výrazné svítící logo nemocnice.

Nedaleko vstupního objektu si mohou pacienti, návštěvníci a zaměstnanci nemocnice odpočinout na lavičkách v novém parku na ploše 3000 metrů čtverečních.

Od budovy bývalé chirurgie nechalo vedení nemocnice do parku přesunout Vignatiho bustu z roku 1946.

Jan Vignati působil od roku 1930 jako vedoucí patolog Zemské nemocnice v Uherském Hradišti. Místní patologii pozvedl z provizorních podmínek na dobře fungující ústav. Na jaře 1939 se zapojil do protifašistického odboje. Jako člen Obrany národa pracoval na vývoji biologické zbraně. Šlo především o tyfus, který chtěl s dalšími odbojáři rozptylovat mezi německé vojáky. V roce 1940 zadrželo Vignatiho gestapo. Po více než dvouletém věznění byl v srpnu 1942 popraven gilotinou.

Související