U Valašských Klobouk našel domov ohrožený druh vážky

19. červen 2021

Na horské louce Dobšena u Valašských Klobouk na Zlínsku se objevil ohrožený druh vážky páskovce dvojzubého. Ochránci to zjistili shodou okolností na setkání dárců kampaně Místo pro přírodu.

Český svaz ochránců přírody zachraňuje ohrožené přírodní lokality a navrací přírodu do míst, odkud byla v minulosti vytlačena. Cílem kampaně „Místo pro přírodu“ je takováto místa vykupovat a trvale o ně pečovat.. Jednou z takových lokalit je horská louka Dobšena, kterou díky dárcům vykoupil v roce 2013.

Dobšena je typická orchidejová louka severní části Bílých Karpat uprostřed lesů na jihozápadním úbočí Královce

Jedna z dárkyň objevila při návštěvě lokality, která se pro dárce koná dvakrát do roka, takzvanou svlečku. To je prázdná schránka, ze které se vylíhla vážka. Až odborníci poté zjistili, že jde o svlečku právě pásovce dvojzubého, který je ohroženým druhem. Vynikající zprávou tedy je, že tato vážka se očividně v dané lokalitě rozmnožuje.

Jak takový páskovec dvojzubý vypadá? A čím je oblast Bílých Karpat výjimečná? To v rozhovoru prozradil Jan Moravec z Českého svazu ochránců přírody.

Vážka páskovec dvouzubý - svlečka nalezená na Dobšeně
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.