U Valašských Klobouk našel domov ohrožený druh vážky
Na horské louce Dobšena u Valašských Klobouk na Zlínsku se objevil ohrožený druh vážky páskovce dvojzubého. Ochránci to zjistili shodou okolností na setkání dárců kampaně Místo pro přírodu.
Český svaz ochránců přírody zachraňuje ohrožené přírodní lokality a navrací přírodu do míst, odkud byla v minulosti vytlačena. Cílem kampaně „Místo pro přírodu“ je takováto místa vykupovat a trvale o ně pečovat.. Jednou z takových lokalit je horská louka Dobšena, kterou díky dárcům vykoupil v roce 2013.
Jedna z dárkyň objevila při návštěvě lokality, která se pro dárce koná dvakrát do roka, takzvanou svlečku. To je prázdná schránka, ze které se vylíhla vážka. Až odborníci poté zjistili, že jde o svlečku právě pásovce dvojzubého, který je ohroženým druhem. Vynikající zprávou tedy je, že tato vážka se očividně v dané lokalitě rozmnožuje.
Jak takový páskovec dvojzubý vypadá? A čím je oblast Bílých Karpat výjimečná? To v rozhovoru prozradil Jan Moravec z Českého svazu ochránců přírody.
Související
-
Unikátní Bílé Karpaty. Už 40 let je jejich symbolem květ orchideje střevíčníku pantoflíčku
Bílé Karpaty byly před 40 lety vyhlášeny chráněnou krajinnou oblastí, jsou územím s nejvyšší druhovou rozmanitostí orchidejí ve střední Evropě.
-
80 druhů rostlin na metru čtverečním. Nejvíce orchidejí ve střední Evropě. To jsou Bílé Karpaty
V druhové pestrosti rostlin i živočichů jsou Bílé Karpaty na světě unikátní. Není proto divu, že tato oblast je přírodním pokladem moravsko-slovenského pomezí.
-
Jedinečná příroda, krajina plná krásných panoramat a množství památek. I to nabízejí Bílé Karpaty
Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.