Staletou tradici vaření piva v Uherském Brodě nepřerušily ani války. Stalo se to až teď
Fungování velkých průmyslových pivovarů je ve Zlínském kraji u konce. Po pivovarech v Uherském Ostrohu a Jarošově letos přestal vařit také v pivovar v Uherském Brodě.
Tradice pivovarnictví v Uherském Brodě sahá až do roku 1614, kdy si měšťané postavili první pivovar a nahradili jím právovárečné domy. Je to vůbec poprvé, kdy se zde vaření piva přerušilo, říká historik z Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě Radek Tomeček.
Čtěte také
„Pivo se vařilo i za druhé světové války. Mělo to ale úskalí. Válečná ekonomika nebyla schopna zajistit suroviny, vyráběly se proto piva nízkostupňová. Vařilo se pivo i pro Slovenský stát, kdy si Slováci dodávali suroviny,“ říká historik.
Velký úspěch pak mělo první poválečné pivo. „Začalo se čepovat na sokolské slavnosti někdy v létě 1945 a bylo prý chutné a šlo na odbyt,“ dodává Tomeček.
V rozhovoru se dozvíte o historii pivovaru více. A také o tom, že stále není jasné, jaký bude jeho další osud. Brodské pivo nyní Pivovary Lobkowitz vaří v Černé Hoře.
Tradice pivovarnictví v Uherském Brodě sahá až do roku 1614, kdy si měšťané postavili první pivovar a nahradili jím právovárečné domy. František Bedřich Janáček založil v Brodě pivovar v roce 1894 a za rok zahájil výrobu piva. „Bylo to v kraji, který byl přímo zamořen pitím pálenky a kořalky. Pivo tu pil málokdo. Byla to odvaha, vytlačit letitý zvyk pití “gořale“ a nahradit jej jiskřícím darem úrodných polí – pivem,“ píše se na stránkách města Uherský Brod.
Související
-
Růžencová pouť v Uherském Brodě bude bez kolotočů i stánků. Kvůli covidu je to riskantní
Pouť, na kterou míří tisíce lidí, je plánována na 3. a 4. října. Město ale rozhodlo, že zruší stánkový prodej a pouťové atrakce.
-
Archeologové odkryli v Uherském Brodě unikátní hrob velmože z římského období
Hrob se podařilo objevit při budování dešťové kanalizace související s novostavbou autosalonu. Na základě bohaté výbavy odborníci myslí, že šlo o významného velmože.
-
Muž, který naučil Broďany pít pivo. Poznejte Františka Janáčka, zakladatele pivovaru Janáček
Janáček byl rozený podnikatel. Neustále cestoval, byl v Rusku, Švédsku a dalších evropských státech.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://zlin.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://zlin.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.