Archeologové odkryli v Uherském Brodě unikátní hrob velmože z římského období

11. září 2019 16:32

Hrob se podařilo objevit při budování dešťové kanalizace související s novostavbou autosalonu. Na základě bohaté výbavy odborníci myslí, že šlo o významného velmože, snad vládce celého širšího regionu.

Archeologové odkryli v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku unikátní hrob velmože z římského období. Kromě ostatků muže nalezli také bronzové nádoby a nůž, kostěnou jehlici a další bohatou výbavu. Mrtvý byl do hrobu zřejmě uložen ve druhém století našeho letopočtu. „Na území Moravy se takovýto bohatý hrob z tohoto období doposud objevit nepodařilo,“ uvedl vedoucí archeologického oddělení Slováckého muzea v Uherském Hradišti Tomáš Chrástek.

Archeologové odkryli v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku unikátní hrob velmože z římského období

Hrob se podařilo objevit při budování dešťové kanalizace související s novostavbou autosalonu. "Při zasypání výkopu se pozornému bagristovi zaleskl v lžíci bagru neobvyklý předmět. Bez prodlení kontaktovali naše oddělení. Při ohledání terénu jsme předmět určili jako bronzovou pánev ze starší doby římské," uvedl Chrástek. Ve vybagrované zemině se ještě podařilo nalézt bronzovou naběračku, která s pánví tvořila soubor.

Po dočasném přerušení stavebních prací zahájili archeologové záchranný výzkum, při kterém se jim podařilo odkrýt pohřební místo bohatého velmože. "Na nohou měl nasazeny bronzové ostruhy, oděv měl sepnut čtyřmi bronzovými sponami a přepásán koženým opaskem, z něhož se dochovalo nákončí a přezka. U pasu měl jako milodar uložen bronzový nůž a kostěnou jehlici," uvedl Chrástek.

Archeologové odkryli v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku unikátní hrob velmože z římského období

Další milodary našel spolu s kolegy ve výklenku za hlavou zemřelého. "Tato část hrobu byla bohužel narušena bagrem, takže v původní poloze se dochovala jen část jedné keramické nádobky, ale na základě zjištěné situace můžeme jednoznačně říci, že zde měl uloženy taktéž obě bronzové nádoby," uvedl archeolog.

Na základě bohaté výbavy odborníci usuzují, že šlo o významného velmože, snad vládce celého širšího regionu. "Zajímavé je, že většina předmětů, se kterými byl zemřelý uložen do hrobu, byla vyrobena na území římské říše. Nejedná se tedy o předměty místní výroby, ale o importy," doplnil Chrástek. Mrtvý byl podle něj do hrobu uložen pravděpodobně na počátku druhého století našeho letopočtu.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související