S domácími úrazy nejčastěji ošetřujeme děti a seniory, říká traumatolog Stanislav Čambor

9. květen 2022

Koho a s jakými úrazy z domácností nejčastěji ošetřují lékaři na úrazových ambulancích? O domácích úrazech jsme si ve vysílání Českého rozhlasu Zlín povídali s traumatologem z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Stanislavem Čamborem.

Úrazy nejčastěji ošetřované na úrazových ambulancích se dají dělit do čtyř skupin: pracovní úrazy, úrazy související s dopravou, domácí úrazy a úrazy z volnočasových aktivit. Pokud jde o úrazy v domácnostech, nejčastěji se stávají seniorům a dětem. Jak prozrazuje traumatolog Stanislav Čambor ze zlínské nemocnice, u dětí je nejčastější příčinou pád ze schodů, pád z palandy nebo z přebalovacího pultu a nejčastější je úraz hlavy. U seniorů jsou to pak pády při běžném pohybu, kdy zakopnou například o skrčený koberec. U této skupiny jde bohužel většinou vzhledem ke křehkosti kostí o vážnější úrazy, kdy nejhorším je asi zlomený krček, který se musí řešit operativně.

Samostatnou kapitolou jsou podle lékařů traumatologie kutilové a zahrádkáři. Mezi nebezpečné faktory, které zvyšují riziko poranění, jsou necertifikované nástroje a nářadí, alkohol a únava. „Často se setkáváme s větou: To bylo poslední polínko,“ dodává k těmto druhům úrazů Stanislav Čambor.

Lžou občas pacienti o příčinách svého úrazu? A proč by okolnosti vzniku úrazu měli lékaři znát? I to se dozvíte v rozhovoru s traumatologem z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Stanislavem Čamborem.

Traumatolog z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Stanislav Čambor
autoři: Jarka Barboříková , Andrea Kratinová , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.