21. října slaví svátek Jadernička, Zvonkové nebo Řehtáč soudkovitý
Starobylé odrůdy jabloní, jako jsou Jadernička, Zvonkové nebo Ananasová reneta, mají také svůj svátek. Je jím Mezinárodní den původních odrůd jabloní.
Od roku 2000 je v Česku 21. říjen Mezinárodním dnem původních odrůd jabloní. Je inspirovaný svátkem Apple Day z Velké Británie.
Panenské české, Matčino nebo Řehtáč soudkovitý a Kmínová reneta jsou odrůdy, které ze zahrad skoro vymizely a supermarkety je nenabízí. Už od 18. století ale rostou v historických zámeckých sadech kolem zámku v Holešově na Kroměřížsku, kde o nich vice zjišťovala redaktorka Českého rozhlasu Zlín Blanka Kovandová. Poslechněte si její reportáž.
Související
-
O budoucnost včelařství se nebojím, dá se studovat i na vysoké škole, říká včelař Jiří Kalenda
Včelařství je jeden z nejstarších oborů lidské činnosti. A Česká republika má největší počet včelařů v poměru k rozloze.
-
Velehradská bylinkářka Pavlína Pelikánová: Příběh obnovy starých léčivých tradic
Byliny byly dříve součástí každé domácnosti. V čajích, sirupech, mastích i při vaření. Přitom sbírat byliny může takřka každý. Jaké byliny dávají louky ve Zlínském kraji?
-
Muškát moravský vznikl v Polešovicích na Uherskohradišťsku. Révu tu šlechtí už více než 100 let
Morava není jen o malebných krajinách a bohaté historii, ale také o vínu. O zlepšení kvality a odolnosti révy tu pečují i vinařské šlechtitelské stanice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.