Rakovina prsu je u žen v současnosti nejčastěji se vyskytující typ rakoviny, existují i nové druhy léčby
4. únor je Světový den boje proti rakovině, který upozorňuje na prevenci, diagnostiku a léčbu nádorových onemocnění.
4. únor je světový den boje proti rakovině. U mužů je nejčastějším onkologickým onemocněním karcinom prostaty. U žen je to karcinom prsu, který tvoří až dvacet pět procent všech nádorů. Nejrizikovější skupinou jsou ženy od 45 do 69 let.
Měla koronavirová epidemie vliv na péči o onkologické pacienty? Na to redaktorce Petře Kopáskové odpověděla onkoložka zaměřená na léčbu karcinomu prsu z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Michaela Zábojníková.
„Ženy se i v době koronaviru chovaly zodpovědně, na preventivní prohlídky karcinomu prsu chodily,“ říká Michaela Zábojníková. Zmiňuje také nejlepší formy prevence tohoto onemocnění, šance na přežití v jednotlivých stádiích nemoci nebo nové druhy léčby tohoto druhu rakoviny. Nyní totiž existují podpůrné léky ve formě tablet, které se podávají k chemoterapii, podporují tak efekty léčby a snižují její nežádoucí účinky.
Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Pavel Stodůlka je špičkou v očním lékařství, zrak vrátil i slepým
Oči operoval takovým osobnostem jako je Tomáš Baťa junior, Miroslav Zikmund či Eliška Balzerová. Hostem Českého rozhlasu Zlín byl primář Pavel Stodůlka.
-
Jak léčit covid doma. Prohlédněte si praktický návod, který sepsali lékaři
Covid-19 je možné většinou léčit doma. Jak postupovat a kdy domácí péče přechází v nemocniční? Na to odpovídá brožura, kterou Českému rozhlasu poskytl primář Aleš Chrdle.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.