Někteří lidé jsou ochotní vyměnit svobodu za zdánlivé jistoty, všímá si spisovatelka Alena Mornštajnová
Spisovatelka Alena Mornštajnová je autorkou románu Listopád o listopadových událostech roku 1989, které se v její knize odehrály jinak než ve skutečnosti.
Představte si svět, kde sametová revoluce nepřinesla svobodu. Právě s touto myšlenkou si pohrává Alena Mornštajnová ve svém románu Listopád, jenž zasazuje čtenáře do temnější alternativní historie.
V rozhovoru pro Český rozhlas Zlín spisovatelka přiznává, že inspirací jí bylo, když v části české společnosti začala pociťovat nostalgii po jistotách socialismu. To ji vedlo k zamyšlení nad cenou svobody.
„Lidé jsou ochotní vyměnit svobodu za zdánlivé jistoty. Vzpomínají na to, jak měli zajištěnou práci a bydlení, a zapomínají, že za to platili velkou daň – daň svobody," všímá si Alena Mornštajnová.
Jaká byla předlistopadová realita jejího života? Proč vlastně román napsala a jak vidí náladu v současné české společnosti? Poslechněte si celý rozhovor s Alenou Mornštajnovou. V jejím rodném Valašském Meziříčí si s ní povídala redaktorka Markéta Macháčková.
Související
-
S Alenou Mornštajnovou o rodném Valašském Meziříčí, o jejích kořenech i knihách
První kniha vyšla Aleně Mornštajnové v roce 2013. Od té doby se rodačka z Valašského Meziříčí stihla stát jednou z nejčtenějších spisovatelek v zemi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.