Projeďte se s námi nekonečným výtahem. Páternoster vybudovala firma Baťa ve zlínském mrakodrapu
Ve Zlíně se můžete projet nejdelším páternosterem v Česku. Nekonečný výtah najdete v sídle krajského úřadu.
Zlínský kraj nabízí i v závěru letních prázdnin kromě přírodních krás také spoustu technických památek. Řada z nich je spojená s firmou Baťa.
Například nejdelší výtah typu páternoster v Česku mají ve Zlíně. Stále funkční technickou památku najdete v Baťově mrakodrapu, kde za první republiky sídlilo vedení obuvnické firmy.
Jak páternoster funguje? Jde o soustavu kabin zavěšenou na „nekonečném" řetězu, jenž neustále cyklicky obíhá jednotlivá podlaží. Lze do něj tedy kdykoli a kdekoli nastoupit i z něj vystoupit, a to s minimálními čekacími časy. Tím je zajištěna kapacita, kterou běžný výtah nikdy nemůže nabídnout.
Páternoster začal v Baťově mrakodrapu fungovat již v roce 1939, stejně jako ostatní výtahy. Cestující jej mohou požívat pro pohyb mezi 2. a 15. etáží. Se svými 30 kabinami a zdvihem 58,5 metru je nejdelší v České republice. Nosnost jedné kabiny je 160 kg.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trump má stejně nehorázné požadavky jako Rusko. Nerozeznává dobro a zlo, obává se politický geograf
-
ŽIVĚ: Čeští hokejisté vedou na mistrovství světa nad Německem 2:0, Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Nedostupnost antidepresiv nám extrémně komplikuje práci. Nejsou ničím nahraditelná, kritizuje psychiatr
-
Zemřel meteorolog Jan Šrámek, který působil v České televizi. Zřítil se v Alpách ze svahu