Příběhy vodních mlýnů na Kroměřížsku
Najít v dnešní době zachovalý nebo dokonce funkční vodní mlýn je jako hledat jehlu v kupce sena. Redaktorka Českého rozhlasu Zlín Věra Hotařová pátrala na Kroměřížsku a nabízí příběhy několika z nich.
Výpravu na Kroměřížsko jsem začínala vybavená informací, že v okrese bylo v minulosti přibližně sto deset vodních mlýnů. První se tam začaly budovat už ve 13. století. V samotné Kroměříži jich bylo nejméně pět. Například Biskupský mlýn byl postavený kolem roku 1285 v dnešní ulici Na Sladovnách nedaleko Mlýnské brány.
Podle historických záznamů stál v místě tzv. vodnatého ramena řeky Moravy. Taky se v nich píše, že v polovině 19. století měl dvaadvacet párů mlecích kamenů, neboli složení, a stejný počet kol, která je poháněla. Mlýn potřeboval pro svůj chod zručné řemeslníky, a tak v něm našlo práci přes šest desítek rodin. Byla to doba jeho největšího rozkvětu. Další rozvoj v roce 1897 zastavil požár. Areál vyhořel, ale k jeho obnově kvůli plánované regulaci Moravy už nedošlo. Zůstala jenom budova s názvem Malá Strana. Na přelomu 19. a 20. století ji arcibiskup Theodor Khon nechal přestavět na biskupskou vodárnu. V části domu později vznikla Orlovna, dnes Galerie Orlovna. Objekt sousedí s barokní Biskupskou mincovnou. V prostoru původního ramena Moravy jsou tenisové kurty a koupaliště Bajda. Zbytek mlýnského vodního ramena je dodnes v Podzámecké zahradě, vedou přes něho dva mosty.
Na mapě databáze vodních mlýnů v okrese Kroměříž je na první pohled vidět, že v Holešově o ně nouze nebyla. Ve městě jich bylo kolem deseti. Z první poloviny 17. století pochází záznam o mlýně, který stával v rohu dnešního náměstí Dr. Edvarda Beneše. Známý je jako Jemelíkův mlýn. Zařízení bylo napojené na vodní náhon, který poháněl ještě další dva mlýny, jeden v Dobroticích a druhý v zámecké oboře. Od zámku k Jemelíkovu mlýnu vedl náhon pod zemí a pokračoval až do Všetul, k tamnímu Cvekovu mlýnu. Podle dnešní mapy je to úsek dlouhý několik kilometrů. Musel to být důmyslně zpracovaný projekt. Mlýnu v zámecké oboře se říkalo Oborný mlýn. Písemné záznamy o něm jsou z první poloviny 16. století. Mlýnské kolo roztáčela voda z říčky Rusavy. Do mlýna přitékala dva kilometry dlouhým náhonem. Byl vybudovaný tak, aby dokázal napájet ještě i bazény v zámeckém parku. V roce 1930 patřil Oborný mlýn velkostatku a fungoval jako elektrárna. Budova stojí dodnes a slouží k bydlení.
O mlýnech se často vyprávěly strašidelné historky, tak jednu taky přidám. Týká se jednoho ze dvou mlýnů v Kvasicích. Oba stály už v roce 1434, jeden u ramena řeky Moravy, druhý v panské zahradě. Říkalo se mu Čertův mlýn. Traduje se, že jeho kola příšerně skřípala a klapala, a tak si lidé mysleli, že v tom má prsty čert. Mlýn byl sice v provozu jenom, když se netočila kola toho druhého, přesto se mu raději vyhýbali.
Hezký den přeje Věra Hotařová
Související
-
Stratilovi z Předbranského mlýna v Uherském Brodě (osudy rodiny)
Jedna ze Stratilových dcer se provdala za budoucího československého prezidenta Ludvíka Svobodu. Osud rodiny byl ale kvůli odbojové činnosti tragický.
-
Větrný mlýn ve Velkých Těšanech je dominantou už 200 let. Domlelo se v něm po zásahu gestapa
Větrné mlýny lidé stavěli v otevřené a úrodné krajině, kde nebyl na dosah vodní zdroj.
-
Vodní mlýny na Zlínsku byly dříve v každé vesnici, dnes z nich už moc nezůstalo
Zlínsko – tedy okres Zlín, to je lokalita, v níž redaktorka Věra Hotařová hledala vodní mlýny, nebo aspoň informace o nich. Jak dopadlo její bádání?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.