Po větrném mlýně ve Velkých Těšanech na Kroměřížsku vás provedou příbuzní bývalého mlynáře

13. červenec 2023

Na kopci u Velkých Těšan na Kroměřížsku pořádně fouká. I proto tam od roku 1830 stojí dřevěný větrný mlýn takzvaného německého typu.

S mikrofonem i fotoaparátem jsme navštívili větrný mlýn ve Velkých Těšanech na Kroměřížsku. Průvodcem nám byl Jaroslav Chrastina, který pracovníkem Muzea Kroměřížska a zároveň příbuzným tamního mlynáře. „Moje manželka je pravnučka posledního mlynáře,“ prozrazuje v rozhovoru a přidává zajímavé informace z historie mlýna: „Tento mlýn byl vystavěný v roce 1830 větrným mlynářem Josefem Bartoněm, který celý pozemek kolem mlýna zakoupil za 60 zlatých od obce a zavázal se každoročně odvádět do obecní pokladny 40 zlatých, půlku prasete a bečku piva, a čtyři zlaté musel odvádět vrchnosti do Kroměříže.“

Kdy naposledy se v tomto mlýně mlelo? Jací lidé tu žili a jaký byl jejich příběh? Proč se mlýn natíral volskou krví? Poslechněte si zajímavé povídání Jaroslava Chrastiny.

Další informace včetně otevírací doby najdete na webu obce Velké Těšany.

Připojujeme také reportáž Leony Nevařilové ze Světového dne větru v červnu 2024, kdy se mlýn ve Velkých Těšanech otevřel veřejnosti:

autoři: Roman Verner , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.