Po větrném mlýně ve Velkých Těšanech na Kroměřížsku vás provedou příbuzní bývalého mlynáře

13. červenec 2023

Na kopci u Velkých Těšan na Kroměřížsku pořádně fouká. I proto tam od roku 1830 stojí dřevěný větrný mlýn takzvaného německého typu.

S mikrofonem i fotoaparátem jsme navštívili větrný mlýn ve Velkých Těšanech na Kroměřížsku. Průvodcem nám byl Jaroslav Chrastina, který pracovníkem Muzea Kroměřížska a zároveň příbuzným tamního mlynáře. „Moje manželka je pravnučka posledního mlynáře,“ prozrazuje v rozhovoru a přidává zajímavé informace z historie mlýna: „Tento mlýn byl vystavěný v roce 1830 větrným mlynářem Josefem Bartoněm, který celý pozemek kolem mlýna zakoupil za 60 zlatých od obce a zavázal se každoročně odvádět do obecní pokladny 40 zlatých, půlku prasete a bečku piva, a čtyři zlaté musel odvádět vrchnosti do Kroměříže.“

Kdy naposledy se v tomto mlýně mlelo? Jací lidé tu žili a jaký byl jejich příběh? Proč se mlýn natíral volskou krví? Poslechněte si zajímavé povídání Jaroslava Chrastiny.

Další informace včetně otevírací doby najdete na webu obce Velké Těšany.

Připojujeme také reportáž Leony Nevařilové ze Světového dne větru v červnu 2024, kdy se mlýn ve Velkých Těšanech otevřel veřejnosti:

Spustit audio

Související