Metanolová aféra v Česku – pohled na kauzu po 10 letech

Prohibice v Česku po metanolové kauze

Před deseti lety, v září 2012 začala v Česku platit prohibice. Zákaz prodeje tvrdého alkoholu byl reakcí na sérii otrav metylalkoholem, který zabil desítky lidí.

V září 2022 uplynulo deset let od jednoho z nejzávažnějších případů české kriminalistiky – metanolové aféry, která stála život téměř 50 lidí.

Jedním z kroků, kterými se tehdejší vláda pokusila šíření smrtícího alkoholu zastavit, byla prohibice. Omezení prodeje tvrdého alkoholu začalo v Česku platit 14. září 2012. Šlo o zákaz prodeje a nalévání tvrdého alkoholu nad 20 procent na celém území republiky.

Během jednoho večera a noci musel tvrdý alkohol zmizet ze všech prodejen i restaurací, prodávat ho musely přestat i internetové obchody. Šlo ale jen o částečnou prohibici, stále se mohlo prodávat pivo nebo třeba víno.

Důvodem mělo být nové zjištění kriminalistů, podle kterého byly zdrojem závadného alkoholu především kamenné prodejny a restaurace. Navíc přibývali otrávení lidé na nových místech. Už tedy nešlo jen o Moravu a Slezsko, ale bylo jasné, že se metylakohol rozšířil také do Čech.

Prohibice byla v Česku zmírněna 27. září, tedy po čtrnácti dnech. Na trh se mohly vrátit lihoviny vyrobené před 1. lednem 2012 nebo mladší nápoje, ke kterým dodavatel zajistil doklad o původu použitého lihu. Další opatření, která sloužila ke zpřísnění pravidel pro výrobu a distribuci lihovin, zavedla vláda v následujících měsících.

autoři: Tereza Cedidlová , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.