Metanolová aféra v Česku – pohled na kauzu po 10 letech

13. září 2022

Více než šedesát obžalovaných, téměř padesát obětí a desítky lidí s trvalými zdravotními následky - to vše je metanolová aféra. V roce 2012 se do alkoholu v České republice dostala jedovatá látka.

Všechny epizody

V září 2022 si připomínáme deset let od začátku metanolové aféry v Česku. Jde o jednu z největších tragédií v historii České republiky. Do oběhu se dostaly tisíce lahví s otráveným alkoholem.

Po požití metanolu v Česku zemřelo 48 lidí  a počet obětí této události je tak druhý nejvyšší v historii samostatného Česka. Zároveň se kauza zapsala do historie počtem lidí, kteří v kauze figurovali nebo pomáhali s distribucí látky.

Hlavní aktéři Křepela a Fian si odpykávají doživotní tresty. V září roku 2012 také začala kvůli šíření nebezpečné látky v Česku platit historicky první částečná prohibice.

O tom všem je náš seriál, do kterého jsme zařadili nejen archivní záznamy, ale například rozhovor s tehdejším státním zástupcem Romanem Kafkou nebo s lékaři ze zlínské nemocnice, kteří léčili otrávené pacienty.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?