Metanolová aféra v Česku – pohled na kauzu po 10 letech

Více než šedesát obžalovaných, téměř padesát obětí a desítky lidí s trvalými zdravotními následky - to vše je metanolová aféra. V roce 2012 se do alkoholu v České republice dostala jedovatá látka.

Všechny epizody

V září 2022 si připomínáme deset let od začátku metanolové aféry v Česku. Jde o jednu z největších tragédií v historii České republiky. Do oběhu se dostaly tisíce lahví s otráveným alkoholem.

Po požití metanolu v Česku zemřelo 48 lidí  a počet obětí této události je tak druhý nejvyšší v historii samostatného Česka. Zároveň se kauza zapsala do historie počtem lidí, kteří v kauze figurovali nebo pomáhali s distribucí látky.

Hlavní aktéři Křepela a Fian si odpykávají doživotní tresty. V září roku 2012 také začala kvůli šíření nebezpečné látky v Česku platit historicky první částečná prohibice.

O tom všem je náš seriál, do kterého jsme zařadili nejen archivní záznamy, ale například rozhovor s tehdejším státním zástupcem Romanem Kafkou nebo s lékaři ze zlínské nemocnice, kteří léčili otrávené pacienty.

autoři: Veronika Žeravová , Roman Verner , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.