Léta zavřený zámek v Liptále na Vsetínsku oživují místní nadšenci, už brzy pozvou na prohlídky

Dobrovolníci renovují v Liptále na Vsetínsku zchátralý zámek. Na opravu památky z 19. století totiž obec nemá peníze.

Při obnově zchátralého barokního zámku v Liptále na Vsetínsku pomáhá více než dvacítka dobrovolníků. Vyklízejí přízemí zámku, aby bylo připravené na stavební práce a opravy.

Akci uspořádala místní kastelánka Věra Dorušková, která tak chce v zámeckých prostorách pořádat komentované prohlídky a kostýmované prohlídky při svíčkách, a získat tak peníze na opravu střechy. První z nich jsou připraveny už v dubnu a na začátku května.

Památka z 19. století je zavřená už dvacet let. Komnaty zámku začali dobrovolníci vyklízet v loňském roce 2023, letos vyzvali poprvé k úklidu také veřejnost.

Nabízíme reportáž z akce, ve které uslyšíte kastelánku i dobrovolníky.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.