Nejhorší sucho za deset let, v Květné zahradě v Kroměříži už nemají dešťovou vodu. Dnes a zítra bude velmi teplo
Zalévání kroměřížské Květné zahrady je letos o třetinu dražší než v minulých letech.
Může za to extrémní sucho.
Loni stálo zavlažování památky UNESCO zhruba čtyři sta tisíc korun, letos to bude minimálně pět set padesát tisíc.
Květná zahrada se rozkládá na téměř patnácti hektarech, připomíná kastelán kroměřížského zámku a zahrad Martin Krčma.
„Zachycujeme dešťovou vodu ze střech, už v červnu nám ale nevystačily zásoby. Letošní sucho je určitě nejhorší za posledních deset let,“ říká Krčma.
Před velmi vysokými teplotami varují meteorologové ve Zlínském kraji i nadále. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu. Ta platí od poledne 8.8 do zítřejší dvacáté hodiny.
Denní teploty můžou podle předpovědi meteorologů dosáhnout až pětatřiceti stupňů Celsia. Od začátku srpna platí také výstraha před nebezpečím vzniku požárů v okresech Zlín, Kroměříž a Uherské Hradiště. Na Vsetínsku zůstává platný nízký stupeň nebezpečí.
Související
-
Kroměřížští zahradníci jako filmové hvězdy. Snímek ukazuje, jak se starají o Květnou zahradu
Zvýšit prestiž zahradníků a ukázat, proč jsou někdy v zámecké zahradě neposečená místa. To je základním cílem unikátní snímku o práci v Květné zahradě.
-
Vsetín na suchu. Lidé nesmí brát vodu z vodních toků
Vsetínská radnice zakázala odběr povrchové vody.
-
Olšava, Vlára i Dřevnice jsou na suchu. Valašské Klobouky i Uherský Brod chtějí sbírat dešťovou vodu
Povodí Moravy eviduje na třetině měřicích míst z 200 dosažení hranice sucha. Radnice už připravují projekty na šetření vodou.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Možná Putin válku nechce zastavit, uvedl Trump. Kreml tvrdí, že je připraven jednat s Kyjevem
-
Emise velmi mírně poklesly. Nová technologie umí rychle změřit skleníkové plyny z Počerad i Číny
-
Právo na život se změnilo v povinnost, říká Komárek k povolení eutanazii. Loučka: Bude to neštěstí
-
Obyvatelé Nových Heřminov v referendu souhlasili se stavbou přehrady. Ta zatopí část obce