Nehledám vodu, ale zemní pukliny, kde by voda mohla být, říká proutkař Marian Flekač
O proutkaření se zmiňují už středověké texty. Hledání vody pomocí virgule nebo proutku někdy vzbuzuje v lidech nedůvěru. Jak proces hledání vody proutkem funguje?
Způsobů, jak najít vodu, existuje hned několik. Jedním z nich je hledání vody pomocí virgule nebo proutku. Proutkaři jsou ale mnohými považováni za šarlatány. Přesto si je často najímají studnařské a vrtařské firmy.
Umění najít vodu pomocí proutku v sobě objevil i Marian Flekač ze Strání na Uherskohradištsku, který se původně vyučil stolařině. „Tuším, že jsem měl zhruba 8 let. Můj strýc hledal vodu pro lidi z naší vesnice a když přišel na naši zahradu, tak jsem si to zkusil po něm a fungovalo to i mně,“ vzpomíná Marian Flekač a dodává: „Po těch letech proutkaření a vrtání si myslím, že nehledám vodu, ale hledám zemní pukliny, kde předpokládám, že je voda.“
Jak proces hledání vody proutkem funguje? Má tato netradiční dovednost budoucnost? S proutkařem Marianem Flekačem i s hydrogeoložkou ČHMÚ si povídala redaktorka Českého rozhlasu Zlín Silvie Pospíšilová.
Související
-
Josef Nuzík se v Olomouci ujal arcibiskupského úřadu, přijeli i farníci z jeho rodného Strání
Olomoucký arcibiskup Josef Nuzík se 13. dubna 2024 v katedrále svatého Václava v Olomouci před zraky několika tisíc věřících ujal svého úřadu.
-
Tradičním masopustním pokrmem jsou koblihy. Ty ve Strání mají speciální historii i podobu
Věděli jste, že koblížky se dříve smažily na Valašsku na bukvicovém oleji? A víte, proč se ve Strání na Uherskohradišťsku koblížky tradičně necukrují a neplní?
-
Pokud se nestane zázrak, toto řemeslo zanikne, říká malérečka Tupeské keramiky Hana Šubrtová
Před více než sto lety se v Tupesích na Uherskohradišťku začala vyrábět unikátní malovaná keramika. V současnosti ji umí vytvořit jen několik rodinných podniků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka