Návrat Jana Amose Komenského. V dokumentu natáčeném na Buchlově i Kurovicích ho zahrají Alois a David Švehlíkovi

Na Zlínsku natáčí dokudrama „Jako letní sníh“. Režisér Lubomír Hlavsa chce ve spolupráci s Českou televizí připomenout jednu z nejvýznamnějších českých osobností – J. A. Komenského, od jehož úmrtí letos uplyne 350 let. V hlavní roli se vystřídají Alois a David Švehlíkovi.

Ještě letos uvidí diváci film o Komenském v kinech a ve vysílání České televize.

„Je patrné, že jako Češi se Komenským zabýváme méně, než by si tento génius pedagogiky skutečně zasloužil, tím spíš, že Komenský je uznáván po celém světě a ono známé přízvisko „učitel národů“ má své jasné opodstatnění,“ říká režisér Lubomír Hlavsa, který se rozhodl představit život českého génia z poněkud neobvyklého úhlu pohledu.

Jako spojovací linku svého vyprávění zvolil setkání Komenského s malířem Rembrandtem van Rijn. Poslední vědecké výzkumy totiž ukazují, že právě tento umělec Jana Amose skutečně portrétoval.

Osobnost Komenského je úzce spjata i se zlínským regionem. O titul jeho rodné obce usilují Nivnice, Komňa a Uherský Brod. Tvůrci dokumentu se ale rozhodli točit na Zlínsku také díky podpoře, kterou projektu udělil Zlínský kraj. Pro natáčení si zde vybrali hned několik lokací.

Na Zlínsku natáčí dokudrama Jako letní sníh o Komenském

„Štáb stráví nejvíce času na hradě Buchlov a v rožnovském skanzenu. Kromě toho navštíví i hrad Kurovice a lidové stavby v Rymicích. Celkem absolvuje v regionu devatenáct natáčecích dnů, a to včetně několikadenních ilustračních dotáček archiválií a přírodních lokací,“ uvádí Magdaléna Hladká ze zlínské filmové kanceláře.

Na obrazovkách se tak mimo Aloise a Davida Švehlíkových objeví například Igor Bareš, Milena Steinmasslová, Klára Issová, Vladimír Javorský, Simona Postlerová, Jenovéfa Boková, Eliška Křenková a řada dalších osobností.

Pokud se vše podaří, už v listopadu letošního roku proběhne předpremiéra hotového filmu v českých kinech.

Následovat má prosincové vysílání v České televizi. Produkce by ráda oslovila také zahraniční diváky. V roce 2021 by tak mělo dojít k výrobě anglické a švédské jazykové verze a následné distribuci za hranice Česka.

Na Zlínsku natáčí dokudrama Jako letní sníh o Komenském

autor: Český rozhlas Zlín

Související