Na Velehrad jen s místenkou. Na Dnech lidí dobré vůle se letos nepotkají rodiny a vozíčkáři

5. červen 2020 14:00

Cyrilometodějských oslav se každoročně v termínu 4. a 5. července účastní desítky tisíc lidí. Letos jich bude muset být o poznání méně

Na benefiční koncert i nedělní bohoslužbu, které představují vrcholy červencových Dnů lidí dobré vůle ve Velehradě na Uherskohradišťsku, se letos lidé dostanou pouze s místenkou.

Celý poutní areál bude muset být z důvodu kapacitních opatření souvisejících s novým koronavirem uzavřen. Každoroční aktivity pro rodiny ani setkání vozíčkářů se letos neuskuteční. V tiskové zprávě to uvedli pořadatelé.

Čtěte také

Cyrilometodějských oslav se každoročně v termínu 4. a 5. července účastní desítky tisíc lidí. Letos jich bude muset být o poznání méně.

"Samozřejmě záleží na vývoji koronavirové pandemie a s ní souvisejícím vládním opatřením, nicméně pokud se situace nezhorší, počítáme, že Dny lidí dobré vůle letos navštíví několik stovek lidí," uvedl tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek.

Místenky dostanou podle organizátorů především lidé, kteří v době pandemie působili v takzvané v první linii. Pozvánku tedy obdrží záchranáři, lékaři a sestry, hasiči, vojáci, policisté, dobrovolníci nebo pracovníci charit.

"Samozřejmě se budeme snažit vyčlenit a zajistit i místa pro tradiční poutníky," řekl Kořenek. Místenek bude tolik, kolik umožní aktuální vládní nařízení. Budou platit jak pro večerní koncert 4. července, tak pro poutní bohoslužbu 5. července. O místenky se lidé budou moci zkusit přihlásit od 15. června pomocí formuláře na webových stránkách www.velehrad.eu.

Sobotní benefiční koncert lidé uvidí a uslyší i díky přímému přenosu České televize a Českého rozhlasu. Vystoupí Jiří Pavlica s Hradišťanem, Miroslav Žbirka, děti základních uměleckých škol nebo Pěvecký sbor Stojanova gymnázia. Výtěžek z letošního ročníku poputuje na pomoc lidem, kteří kvůli koronavirové pandemii přišli o peníze nutné k zajištění základních životních potřeb.

Návštěvníci oslav ve Velehradě letos nemohou čekat žádné atrakce ani stánky.

"Vzhledem k tomu, že po oba dva dny budeme muset dodržet limit pro počet lidí, kteří se mohou setkat na jednom místě, jsme nuceni odvolat i tradiční kolotoče a stánkový prodej," uvedl starosta obce Aleš Mergental (nez.). Nepočítá se podle něj ani se zřizováním dočasných parkovišť ve Velehradě nebo na obchvatu Starého Města, jak znali poutníci z předchozích ročníků.

autor: Český rozhlas Zlín

Související