Naše paměť není archiv, ale nástroj k soběstačnosti, říká trenérka paměti Zdeňka Adlerová
Pozvání k rozhovoru přijala trenérka paměti a zároveň knihovnice v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově Zdeňka Adlerová.
„Dnes se hlásá, že není třeba si nic pamatovat, že všechno najdeme na internetu,“ říká v úvodu rozhovoru Zdeňka Adlerová a dodává: „Nejde o to, co si pamatujeme, ale co bychom měli s tím mozkem dělat, abychom si pamatovali. Abychom ráno dokázali vstát, obléknout, udělat si snídani, zajít si nakoupit a neztratit se. Já neberu paměť jako archiv, ale beru ji jako nástroj soběstačnosti, což je podle mého v dnešní době to nejdůležitější, abychom byli soběstační do co nejvyššího věku.“
Jakým způsobem a metodami se paměť trénuje? Poslechněte si rozhovor se Zdeňkou Adlerovou, při kterém si můžete i některé konkrétní hrátky s pamětí zkusit. A jednoduchou metodou třeba i odbourat častý jev, kdy se několikrát vracíme, abychom zkontrolovali, jestli jsme zhasli, zamkli nebo třeba vypli žehličku.
Související
-
Psychiatr Radkin Honzák: Nikdy svět není jako „tenkrát“, nebude ani nyní
Radkin Honzák je český psychiatr, publicista a vysokoškolský pedagog. K rozhovoru na téma „strach“ ho na svou pomyslnou pohovku pozval Jožka Kubáník.
-
Miloslav Hrdý zpestřil svou maturitní práci o chemii básní, celý život byl pak věrný folkloru
Povídání Věry Hotařové s Miloslavem Hrdým ze Zlína, folkloristou tělem i duší, autorem mnoha projektů, které dělají náš život veselejší a lepší.
-
Maminka čtyř dětí Zuzana Dospíšilová doputovala na Králíkovi až do Gruzie
Povídání Věry Hotařové se Zuzanou Dospíšilovou z Pravčic na Kroměřížsku.
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.