Miloslav Hrdý zpestřil svou maturitní práci o chemii básní, celý život byl pak věrný folkloru

Povídání Věry Hotařové s Miloslavem Hrdým ze Zlína, folkloristou tělem i duší, autorem mnoha projektů, které dělají náš život veselejší a lepší.

NAPLNO s Věrou Hotařovou. To je cyklus rozhovorů s lidmi, kteří si dokáží užívat života i ve zralém věku. Kde berou sílu, chuť, proč to dělají a co jim to přináší? O tom debatuje Věra Hotařová se svými hosty na vlnách Českého rozhlasu Zlín každé poslední pondělí v měsíci.

Miloslav Hrdý o sobě říká, že je ortodoxní folklorista Slovácka. Přitom stačilo málo a byl by ortodoxním folkloristou Hané. Narodil se totiž v Olomouci, ale pobyl tam jenom pár měsíců. Rodina se přestěhovala do Huštěnovic na Uherskohradišťsku a Slovácko díky tomu dostalo do vínku nadšeného milovníka lidové kultury, poetu, tvůrce mnoha drobných, poučných a vtipných publikací o životě na Slovácku nebo vyhlašovatele soukromých anket. Stojí také za vybudováním buchlovického Muzea Podhradí a především je autorem dnes už známých a oblíbených česnekových slavností v Buchlovicích.

Miloslav Hrdý kuriózně vystudoval chemii. Směr jeho života naznačovala už jeho maturitní práce na téma "Vztah mezi chemií a poezií". Jak jde tyto dva nesourodé obory propojit? Na to pan Hrdý odpovídá: „Já jsem obdivoval mnohotvárnost českého jazyka. A variabilita chemických procesů mi připadala velmi podobná.“ Nutno dodat, že tuto práci zpestřil i básní.

Vystudovanému oboru se věnoval jen pár let, pak pracoval v Muzeu Jana Amose Komenského v Uherském Brodě a dlouhá léta byl tajemníkem Úřadu městyse Buchlovice. Celý život pak protančil a prozpíval, vedl také folklorní soubor a vydal i několik sborníků slováckých písní.

I po odchodu do důchodu je stále "v jednom kole". Jak sám říká, v prvé řadě je dědečkem šesti vnuků a vnuček, a to moc rád. Jeho srdeční záležitostí jsou ale také strážnické festivaly, a především ankety na různá témata, kterými baví své přátele a známé, a je i sám sebe tak také poučí. Do toho stíhá ve velkém číst hlavně knihy z dostihového prostředí nebo detektivky, a také psát soukromý deník, kam si zaznamenává zajímavé okamžiky svého života a k nim občas i "vzletné poznámky" například o víně nebo jiných radostech života.

Miloslav Hrdý má vztah i k vaření nebo zahradničení. S láskou mluví především o zelí a švestkách. V Buchlovicích mají díky němu Sad klenotů, kde rostou původní, často už jinde neexistující odrůdy jabloní, hrušní a dalších ovocných stromů.

Svého času organizoval také akce s názvem "otvírání sklének", což měla být paralela s otvíráním studánek, jen ve vztahu ke slivovici. Stojí také za tradicí buchlovických česnekových slavností.

Zdá se vám toho na jeden běžný život moc? Není to zdaleka všechno. Jak se dozvíte v rozhovoru s Miloslavem Hrdým, žije život opravdu naplno. Ke známé větě Tomáše Bati "Den má 86 400 vteřin" si totiž přidal dovětek: „A já bych nechtěl mnoho těch vteřin proflákat,“ což se mu daří.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...