Nález kostry nebo střepů na pozemku neznamená konec stavby domu, uklidňuje archeolog Zdeněk Kuchař

Hostem Českého rozhlasu Zlín byl archeolog Zdeněk Kuchař, aby vysvětlil, jaký je vztah stavebník – archeolog při nálezu koster nebo historických artefaktů při stavebních pracích.

Čtěte také

Jak probíhá archeologický výzkum při stavbách? A mají se ho lidé, kteří se chystají stavět, obávat? Pokud se na vašem pozemku najde nález, znamená to zastavení stavby na dny, měsíce, nebo roky?

Archeolog Slováckého muzea v Uherském Hradišti Zdeněk Kuchař ke vztahu stavebník – archeolog říká: „Stavebníci jsou z nás archeologů trochu nervózní, není to ale na místě. Není to o tom, že bychom někoho na půl roku vystěhovali z pozemků nebo že už by nemohl stavět. Vždycky se snažíme archeologický výzkum provést co nejrychleji. V devadesáti procentech se nic nenajde, pokud se ale narazí na nějakou archeologickou situaci, tak je to potom o domluvě se stavebníkem a navzájem si časově i organizačně vyjdeme vstříc. Byly případy, kdy stavebníkovi to sebralo jen den nebo dva, někdy jen nález zdokumentujeme kresebně a fotograficky a necháme stavebníka dál stavět.“

V rozhovoru Zdeněk Kuchař přidává i odpovědi na otázky: Je potřeba vždy nález nahlásit? Kdo platí náklady výzkumu? Co vše je s tím spojeno?

Rozhovor redaktorky Českého rozhlasu Zlín Markéty Macháčkové s archeologem Slováckého muzea v Uherském Hradišti Zdeňkem Kuchařem vám nabízíme v záznamu.

Archeolog Zdeněk Kuchař ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?