Nález kostry nebo střepů na pozemku neznamená konec stavby domu, uklidňuje archeolog Zdeněk Kuchař
Hostem Českého rozhlasu Zlín byl archeolog Zdeněk Kuchař, aby vysvětlil, jaký je vztah stavebník – archeolog při nálezu koster nebo historických artefaktů při stavebních pracích.
Čtěte také
Jak probíhá archeologický výzkum při stavbách? A mají se ho lidé, kteří se chystají stavět, obávat? Pokud se na vašem pozemku najde nález, znamená to zastavení stavby na dny, měsíce, nebo roky?
Archeolog Slováckého muzea v Uherském Hradišti Zdeněk Kuchař ke vztahu stavebník – archeolog říká: „Stavebníci jsou z nás archeologů trochu nervózní, není to ale na místě. Není to o tom, že bychom někoho na půl roku vystěhovali z pozemků nebo že už by nemohl stavět. Vždycky se snažíme archeologický výzkum provést co nejrychleji. V devadesáti procentech se nic nenajde, pokud se ale narazí na nějakou archeologickou situaci, tak je to potom o domluvě se stavebníkem a navzájem si časově i organizačně vyjdeme vstříc. Byly případy, kdy stavebníkovi to sebralo jen den nebo dva, někdy jen nález zdokumentujeme kresebně a fotograficky a necháme stavebníka dál stavět.“
V rozhovoru Zdeněk Kuchař přidává i odpovědi na otázky: Je potřeba vždy nález nahlásit? Kdo platí náklady výzkumu? Co vše je s tím spojeno?
Rozhovor redaktorky Českého rozhlasu Zlín Markéty Macháčkové s archeologem Slováckého muzea v Uherském Hradišti Zdeňkem Kuchařem vám nabízíme v záznamu.
Související
-
Ve stavebnictví roste poptávka po takzvaném pěnovém skle
Po zdražení plynu a elektřiny myslí na úsporu energií stále více lidí. Jednou z možností, jak v budoucnu ušetřit, je použít stavební izolaci z pěnového skla.
-
Hledat poklady detektorem kovů je nelegální, varoval na rozhlasové pohovce archeolog Tomáš Chrástek
Poklady nemusí být jen v podobě zlata a drahých kamenů. Mohou to být osobní drobnosti, které jsou pro nás důležité. O pokladech byla řeč i Na pohovce Jožky Kubáníka.
-
V Loučce u Valašského Meziříčí našli matka se synem při procházce poklad - přes 800 stříbrných mincí
818 stříbrných mincí a kousky hliněné pokladničky našli v pařezu matka se synem při procházce v Loučce u Valašského Meziříčí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.