Na významnou moravskou spisovatelku Marii Ebner von Eschenbach se skoro zapomnělo, byla přitom nominována na Nobelovu cenu
„Dílem o životě moravského lidu proslavila rodnou zemi,” píše se na náhrobku významné rodačky ze Zdislavic na Kroměřížsku Marie Ebner von Eschenbach. Moravská literátka píšící německy psala beletrii, povídky, romány i divadelní hry.
Marie Ebner von Eschenbach prožila úctyhodný a úspěšný život a zanechala za sebou dílo, na které se v tuzemsku takřka zapomenulo. Narodila se 13. září 1830 ve Zdislavicích na Kroměřížsku. Zde i žila střídavě s Vídní.
„Byla nejvýznamnější moravská, ovšem německy píšící autorka, která dokonce za své dílo byla nominována v roce 1911 na Nobelovu cenu za literaturu. Bohužel ve 20. století prošla jakousi nucenou klinickou smrtí zapomenutí,” říká o Marii Ebner von Eschenbach Petr Hudec, dobrovolník organizace Czech National Trust, která se snaží připomenout její odkaz obnovou hrobky.
Psala beletrii, povídky, romány či divadelní hry, z nichž většina má i český překlad. V Rakousku je oblíben její pohádkový příběh o pejskovi jménem Krambambuli, podle Petra Hudce jsou velmi zajímavé i její aforismy.
Nabízíme vám v reportážích nejen životní příběh Marie Ebner von Eschenbach, ale i zajímavé informace Petra Hudce o její hrobce:
Související
-
Barokní hřbitov ve Střílkách nabízí krásu barokních soch i dosud neodhalená tajemství
Barokní hřbitov ve Střílkách je národní kulturní památka obklopená chřibskými lesy. Jeho historie i současnost nabízí nejen spoustu zajímavých témat, ale i tajemství.
-
Bojkovice mají za sebou krvavou historii, chránit je měl hrad Nový Světlov a místní kostel
Na zámek Nový Světlov v Bojkovicích na Uherskobrodsku je vidět odevšad. Vznikl přestavbou původního hradu, který měl pro místní kraj důležitou obrannou úlohu.
-
Obec Roštín má ve své historii mnoho otazníků, nejvíce se jich váže ke kostelu svatého Jakuba
V malebném pohoří Chřibů se nachází také obec Roštín. Najdete tu nejen prastarou lípu nebo starý vodní mlýn, ale i tři sakrální stavby.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.