Na pohovce Jožky Kubáníka: O mlčení

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jožka Kubáník

Myslíte, že mlčení a rozhlas nejdou dohromady? O opaku vás přesvědčí Jožka Kubáník v dalším z pořadů na rozhlasové pohovce. Hlavním tématem je právě mlčení. Prvním hostem je Ivana Stuchlíková z mařatické pekárny, která vlastní tajný a přísně střežený recept na jedinečný chleba. Na rozhlasovou pohovku usedl také vítěz taneční soutěže Star Dance - když hvězdy tančí - choreograf, pedagog a hlavně tedy tanečník Jan Onder.

Další záznamy i pozvánky na vysílání Jožky Kubáníka najdete na https://rozhl.as/Kubanik.

Na pohovce Jožky Kubáníka: O mlčení

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč a kdy lidé mlčí? Kdy dokážeme mlčením říct mnohem víc, než přívalem slov? Sám jsem sílu mlčení poznal poprvé ve chvíli, když se do mě v divadle pustila kolegyně snad kvůli jednomu nepovedenému představení. Zahrnula mě hromadou výčitek, že jsem jí na jevišti neřekl přesný text, což jsem jistě měl a když vyslovila poslední větu: „Možná by ti prospělo, kdyby sis to víc opakoval,” tak jsem neodpověděl. Čekala, že si to nenechám líbit, ale já jsem se místo toho na ni díval a mlčel jsem. V tom mlčení bylo všechno. I ty situace, kdy ona sama během představení spletla text a každý to přešel s tím, že jsme jen lidé chybující, i to, že jsem zrovna prožíval těžké dny a myšlenky mi na jevišti tu a tam utíkaly jinam… „Pamatujte, že mlčení je někdy tou nejlepší odpovědí,“ připomínal jsem si slova dalajlámy a nikdy by mě nanapadlo, jak zafungují. Rázem totiž bylo po konfliktu.

Mlčení je magická věc. „Když je ticho naplněné obsahem, když víš, co v tu chvíli sděluješ, může být nekonečné,” říkal mi na škole učitel herectví a připomněl, že chytře zvolená pauza třeba uprostřed věty si získá tolik pozornosti diváků, až vás to zaskočí. Pak vám všichni visí na rtech a čekají, co bude. Mlčet se dá ale i z nutnosti. Své o tom vědí nejenom zločinci, kteří kryjí spolupachatele, ale i hrdinové válek a také majitelé tajných receptur, co v trezorech ukrývají rodinné poklady dědící se z generace na generaci a když na ně dojde řeč, zamykají pusu na zámek a nedostanete z nich ani slovo. A co teprve mlčení z radosti a z hravosti! Kolik slov řekne tanečník, či mim? A kolik s nimi zažijete emocí a příběhů? O všech možných způsobech mlčení si popovídám s mými hosty na rozhlasové pohovce, i když si moc dobře uvědomuji, že mlčení a rozhlas nejdou vůbec dohromady.

Kdo na ni tedy usedne? Prvním hostem bude Ivana Stuchlíková. Její jméno vám možná nic neřekne, ale stačí dodat, že patří k mařatické pekárně. Ano, k té, co vlastní tajný a přísně střežený recept na jedinečný chleba. A druhým hostem bude dvojnásobný vítěz taneční soutěže Star Dance - když hvězdy tančí - choreograf, pedagog a hlavně tedy tanečník Jan Onder. Těším se, že nám povypráví o tom, co všechno se dá mlčením říct. Možná si říkáte, že dnešní fejeton je kratší, než obvykle. Máte pravdu. Celou dobu mi totiž zní v uších známé: „Mluviti stříbro, mlčeti zlato.”

Těším se na vás v sobotu po 15.00 hodině na vlnách Českého rozhlasu Zlín a kdybyste to nestihli, tak nevadí. Všechny mé pořady už najdete i v podcastech. Stačí mít aplikaci Můj rozhlas a zadat si do vyhledávače čtyři slova: „Na pohovce Jožky Kubáníka”. Přeji vám spokojené poslouchání.

Jožka Kubáník

Jaké bude téma příštího pořadu a na které hosty se můžete těšit? To se dozvíte už příští středu ve Slováckém deníku, který vám mimo aktuální regionální zpravodajství pravidelně nabízí fejetony Jožky Kubáníka k jednotlivým pořadům.

autoři: Jožka Kubáník , Český rozhlas Zlín
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...