Mrazy poškodily vinařům na Slovácku úrodu, některým pomrzlo všechno
Vinné révě stačí v tomto období teploty i mírně pod nulou, aby byla nenávratně poškozená. A právě to nastalo v uplynulých dnech.
Vinaři na Slovácku prochází po nedávných nízkých teplotách vinohrady a sčítají škody, které počasí způsobilo. Někteří přišli o celou úrodu, další odhadují o něco nižší ztráty.
Zatímco Zbyněk Vaďura z Polešovic odhadl ztráty na zhruba 50 procent, víc na sever v Kudlovicích pomrzlo všechno.
Zbyněk Vaďura k tomu říká: „Je to tím, že o tři týdny je vegetace kupředu, takže kdyby ten mrazík přišel v normálním roce, tak to není tak markantní jako letos, kdy vlastně začala rašit.“ Zároveň dodává: „Co vím od kolegů, tak třeba Velehrad, Modrá, Zlechov, tam je to zmrzlé na 100 %.“ To potvrzuje i kudlovický vinař Šimon Jančura.
Situaci v rozhovoru s vinaři shrnuje redaktor Českého rozhlasu Zlín Michal Sladký.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Putinovo přátelství má své meze. Mdlá reakce Moskvy by Teherán neměla překvapovat
-
ONLINE: Írán se kvůli špatnému chování stane terčem velmi silného útoku, řekl Trump o sobotních plánech
-
Madlence je mnohem lépe a mně také. Zase stojím na zemi, která se nehýbe, říká otec nemocné dívky
-
Sáblíková ukončila svoji kariéru. Je nejúspěšnější českou sportovkyní na zimních olympijských hrách