LUHAČOVICE - příběhy, životy a osudy významných osobností

Luhačovice jsou město v okrese Zlín ve Zlínském kraji, 16 km jihovýchodně od Zlína na říčce Šťávnice. V Luhačovicích jsou čtvrté největší lázně v České republice a největší na Moravě.

Osobnosti, které se v Luhačovicích narodily, nebo zde žily a tvořily:

Zikmund Jelínek

Zikmund Jelínek s vnoučaty

Narozen 05. 07. 1859 v Luhačovicích, zemřel 12. 03. 1936 v Olomouci. Český podnikatel. Příchod rodiny Jelínků do Vizovic se datuje do roku 1882, v tomto roce. Původní panskou pálenici majitel Aron Eichen svěřil do pronájmu Jakubovi Jelínkovi. Ten ji nikdy neprovozoval kvůli svým vlastním aktivitám v Luhačovicích. Vedení palírny tak svěřil svému synovi, Zikmundovi Jelínkovi. Ten zužitkoval své zkušenosti a založil palírnu Zikmunda Jelínka v roce 1891, kterou později předal svým synům a v roce 1919 odešel na odpočinek do Olomouce. Poslechněte si příběh rodiny Jelínků ZDE.

Jan Antonín Pitínský

Jan Antonín Pitínský, divadelní režisér

Narozen 30. 10. 1955 ve Zlíně. Český básník, spisovatel, dramatik a divadelní režisér. Vlastním jménem Zdeněk Petrželka. Svou kariéru nastartoval v roce 1975 Divadle na Provázku, kde založil dětský soubor. Za svou tvorbu byl v minulém režimu perzekuován. Pravidelně kromě Brna pobývá v rodném Zlíně, Luhačovicích a Praze. Získal několik Cen Alfréda Radoka, v říjnu 2007 také cenu Ministerstva kultury České republiky.

autoři: Český rozhlas Zlín , Petr Krygel
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová